fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Co widzisz, jak zamkniesz oczy?

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Narratorem filmu Lidii Dudy jest nastoletni Tomek, który opowiada gwarą o swojej śląskiej rodzinie
Ma dwóch starszych braci, z którymi wspólnie kręcą filmy. Krzysztof studiuje zaocznie reklamę i szuka pracy, by móc zapłacić za swoje studia, najstarszy z nich Wojtek uczy się w szkole policyjnej.
Tata chłopców kiedyś pracował w hucie, teraz jest na zasiłku przedemerytalnym.– Chłop w sile wieku, a musi siedzieć w domu – z goryczą wyjaśnia Tomek.
Mama pracuje jako sprzątaczka. Ale co powie – jest święte, bo to kobieta rządzi w każdym śląskim domu.
W swoich filmach bracia pokazują miejscowych, m.in. zbieraczy złomu, którzy skrzętnie wybierają każdy nadający się do sprzedania kawałek metalu. Zima to szczególnie trudny okres dla zubożałych mieszkańców Śląska. Nie wszyscy mogą cieszyć się grudniową Barbórką, wielu kupuje niezbędny do ogrzania domu węgiel na wiaderka.
W każdej dzielnicy jest przynajmniej jeden stały punkt, gdzie zawsze można spotkać detalicznego sprzedawcę tego cennego surowca. Przy załadowanych węglem samochodach i furmankach ciągle pojawiają się klienci – emeryci, kobiety z dzieckiem na ręku. Targują się, by obniżyć cenę, biorą węgiel na kredyt.
Jeden z napotkanych mężczyzn, zapytany o czym myśli, przypomina katastrofę w katowickiej hali z 2006 roku, w której zginęło 65 osób i wielu zostało rannych.
0.26 | tvp info | piątek
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA