fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Mobilny internet motorem wzrostu sieci komórkowych

Rynek mobilnego dostępu do internetu, najszybciej rosnącego źródłaprzychodów operatorów komórkowych w Polsce, ma być warty w 2012 roku 3 mldzł, czyli o ponad 100 proc. z 1,3 mld zł obecnie
Dane te wynikają z prognoz PricewaterhouseCoopers przedstawionych dziś przez Polkomtel, operatora sieci Plus.
- To sensowne prognozy - ocenia Jarosław Bauc, prezes Polkomtela. Jednocześnie jednak nie ujawnia, jakiego przyrostu użytkowników usługi mobilnej operator spodziewa się w ciągu następnych trzech lat. Dla przykładu, Urząd Komunikacji Elektronicznej prognozuje, że do 2012 roku może ich przybyć 1,1-1,5 mln.
Zarząd Polkomtela proszony o komentowanie tych założeń, wskazywał, że prognozy dla rynku usług mobilnych w przeszłości się nie sprawdzały, bo rzeczywistość w dużym stopniu przewyższała wyobrażenia.
Przedstawił natomiast oczekiwania na ten rok. Plus sądzi, że w końcu grudnia w Polsce będzie około 1,5-1,6 mln użytkowników mobilnego dostępu do internetu, łączących się z siecią za pomocą modemu i przenośnego komputera.
- Szacuję, że na rynku miesięczna liczba aktywacji tej usługi to około 60 tys. (brutto, bez uwzględnienia rezygnacji - red.) - mówi Piotr Chołuj, zastępca dyrektora rozwoju biznesu w departamencie strategii Polkomtela.
Według Bauca, spółka jest dziś największym dostawcą typowego mobilnego dostępu do internetu w Polsce: z usługi iPlus korzysta 515 tys. użytkowników. To oznacza, że przez dwa miesiące przybyło ich 15 tys. - To tempo zgodne z naszymi założeniami z początku roku - mówi Krzysztof Kilian, wiceprezes Polkomtela.
Drugie miejsce zajmuje Polska Telefonia Cyfrowa z około 450 tys. użytkowników, trzecie PTK Centertel (Orange) z 375 tys. Brakuje aktualnych danych dla P4 (Play), ale można szacować, że ma około 300 tys. użytkowników Play Online.
P4 wojuje o klienta ceną: wprowadził dziś nową ofertę, w której internet z limitem 2G i umową 18-miesięczną kosztuje 29 zł. Duzi operatorzy walczą na zasięg i techniczne parametry sieci. Polkomtel w kilkunastu miastach świadczy od jutra usługę w technologii HSPA+, pozwalającej w optymalnych warunkach na przesył danych z prędkością do 21 Mb/s.
W rzeczywistości tempo jest wolniejsze, ale i tak dużo szybsze niż zapewniane do tej pory maksymalne 7,2 Mb/s. Lista miast w dużym stopniu pokrywa się z listą aglomeracji, w których we wrześniu tę technologię wprowadziła Polska Telefonia Cyfrowa, ale Plus objął dodatkowo najszybszym internetem Wrocław, Warszawę, Poznań i Lublin.
Mobilny internet oferują też, jako element zachęty dla klienta Netia i Aster, ale nie nastawiają się na zdobycie masowego rynku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA