fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Od 40 lat robią ze mną porządek

Bronisław Wildstein
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Bronisław Wildstein został laureatem tegorocznej Nagrody im. Józefa Mackiewicza za "Dolinę nicości"
Wydana przez krakowską oficynę M książka Wildsteina wzbudziła w zeszłym roku żywą dyskusję, głównie dlatego, że autor – znany, m.in. z łamów "Rzeczpospolitej", publicysta – zajął się w niej gorącym problemem lustracji, dotykając przy tym widzianego w znacznie szerszym kontekście problemu odpowiedzialności, zdrady i odkupienia.
Zdaniem, na przykład, Jarosława Gowina była to najważniejsza powieść o współczesnej Polsce, rzeczywiście dolinie nicości: "miejscu zła, kraju nierozliczonej zdrady, zapomnianych bohaterów, zakłamania, tchórzostwa, stadnego myślenia i manipulacji".
Sam autor uważa, że napisał książkę religijną, tyle że "o ludziach, którzy na początku przestają wierzyć Bogu, potem przestają wierzyć w Boga, a wreszcie Bóg przestaje w nich wierzyć" – [b][link=http://www.rp.pl/artykul/61991,388707_Jest_inny_swiat.html]jak powiedział w wywiadzie zamieszczonym w ostatnim "Plusie Minusie"[/link][/b].
Należący do entuzjastów nagrodzonej książki Tomasz Burek określił ją "politycznym pamfletem na miarę tych największych, najbardziej drapieżnych. Ale jest też dziełem sztuki – pięknym i porywającym".
W wymiarze materialnym wręczona wczoraj w Warszawie Nagroda im. Józefa Mackiewicza (niezależna, ufundowana przez prywatnych przedsiębiorców: Jana Michała Małka i Zbigniewa Zarywskiego) to 10 tys. dolarów i złoty medal z cytatem z autora "Drogi donikąd": "Jedynie prawda jest ciekawa".
Laureat ma 57 lat, jest autorem takich książek, jak m. in.: "O zdradzie i śmierci", "Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością", "Mistrz". Jest też zdobywcą nagrody Fundacji im. Kościelskich oraz nagród imienia Andrzeja Kijowskiego i Dariusza Fikusa. Od maja 2006 do lutego 2007 roku był prezesem zarządu Telewizji Polskiej. Obecnie w TVP prowadzi autorski program "Bronisław Wildstein przedstawia".
Kapituła Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza pod przewodnictwem pisarza Marka Nowakowskiego przyznała także wyróżnienia: Sławomirowi Cenckiewiczowi za "Sprawę Lecha Wałęsy", Grzegorzowi Eberhardtowi za książkę "Pisarz dla dorosłych – opowieść o Józefie Mackiewiczu" i Krzysztofowi Koehlerowi za "Porwanie Europy".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA