fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Groźne zabawy z numerami

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
ABW alarmuje – usługa zamieniania numerów telefonów zagraża bezpieczeństwu państwa
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryła, że korzystając z usług telefonicznych, można podszyć się pod inną osobę. Wystarczy trafić do serwisu internetowego Wykrecnumer.pl.
Na tej stronie firma Inter Group z Nysy proponuje tak zwane dowcipne usługi, które nazwała „zadzwoń inaczej lub wyślij fakesmsa”. Jak to zrobić, wyjaśnia administrator: „Wystarczy, że podasz numer, na który chcesz zadzwonić, a także numer, jaki ma być prezentowany na aparacie abonenta, do którego dzwonisz”. Serwis internetowy zapewnia swoich klientów – „usługi, które oferujemy, pozwolą Państwu na zachowanie pełnej anonimowości”.
ABW sprawdziła i stwierdziła, że każdy może się podszyć pod każdego, bowiem skutkiem jest „prezentowanie w aparacie osoby odbierającej połączenie lub wiadomość SMS takiego numeru, jakiego zażyczył sobie nadawca”. Mało tego, nawet w billingach uwidoczniony jest podmieniony numer. Wobec tego można podszyć się np. pod ABW, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego czy prokuraturę albo skorzystać z numerów alarmowych.
Czy można temu zapobiec? „Rz” dotarła do pisma, jakie do marszałka Sejmu napisał zastępca szefa agencji płk Paweł Białek. Alarmuje w nim, by posłowie możliwie szybko zmienili ustawę o usługach telekomunikacyjnych. Jednak zanim parlament zakończy proces legislacyjny, ABW proponuje, aby za pośrednictwem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej niezwłocznie nakazać Inter Group „usunięcie zagrożenia”. A gdyby tego nie zrobiła, wnioskuje o zakazanie jej działalności telekomunikacyjnej.
ABW uważa, że zagrożeń dla instytucji państwowych jest więcej, bo ta usługa daje nieograniczone możliwości popełniania nadużyć gospodarczych i obyczajowych. Poza tym „billingi telefoniczne utracą znaczenie jako dowód w postępowaniu przygotowawczym i procesie sądowym”. Dlatego agencja podjęła decyzję o skierowaniu zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez usługodawcę.
Czy posłowie zmienią przepisy? – Uważam, że zagrożenie jest rzeczywiste, zatem należy szybko pozbawić możliwości świadczenia takich usług – mówi „Rz” Piotr Krzywicki z koła Polska Plus. – A projekt zmian w prawie o telekomunikacji powinien uzyskać status pilnego.
Hanna Zdanowska z PO zwraca uwagę na jeszcze jedno zagrożenie: – Należy sprawdzić, czy ktoś nie korzystał z tej usługi dla celów przestępczych, zanim została udostępniona w Internecie.
„Rz” nie udało się skontaktować z właścicielem firmy Inter Group.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA