fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Przychody telekomów z usług stacjonarnych spadną

Przychody z usługi dostępu do szerokopasmowej sieci będą stanowić coraz większą część ogółu kurczących się przychodów ze stacjonarnych usług telekomunikacyjnych.
Rzeczpospolita
– Dostęp do szerokopasmowej sieci internetowej opartej na połączeniach stacjonarnych sięgnie – w skali globalnej – na koniec 2009 r. 20 proc. gospodarstw domowych – podała firma badawcza Gartner.
Oznacza to, że pod koniec grudnia dostęp do szerokopasmowego stacjonarnego Internetu będzie miało 422 mln gospodarstw. Rok wcześniej ta liczba wyniosła 382 mln.
Mimo spowolnienia gospodarczego Gartner prognozuje, że rynek będzie rósł, aż do poziomu 580 mln podłączonych gospodarstw domowych w 2013 r.
Krajem, który za trzy lata będzie mógł się pochwalić najwyższą dostępnością do stacjonarnej sieci szerokopasmowej, będzie Korea Południowa (93 proc., w 2008 r. – 86 proc.). Drugie miejsce należeć będzie do Holandii (88 proc., w 2008 r. – 80 proc.), a trzecie do Kanady (81 proc. – w 2008 r. 75 proc.).
Polski próżno szukać w zestawieniach Gartnera. Nic dziwnego. Jak prognozuje firma, mimo wysokiej dynamiki adaptacji nowych technologii na rynkach wschodzących – w Europie Środkowo-Wschodniej, Rosji, Chinach i Brazylii – rynki dojrzałe wciąż będą zajmować trzy czwarte liczby globalnych dostępów do szybkich łącz internetowych.
Co ciekawe, mimo perspektyw wzrostu wartość przychodów z usług stacjonarnych ma, według Gartnera, spadać. W 2008 r. dostęp do sieci wygenerował 27 proc. z 372 mld dol. globalnych przychodów ze stacjonarnych usług głosowych i internetowych. W 2013 r. przychody z nich mają wynieść 347 mld dol., przy czym dostęp do sieci będzie odpowiedzialny za ok. 40 proc. tej sumy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA