fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Szturm na twierdzę

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu
Fotorzepa, Witold Broda WB Witold Broda
Kujawsko-Pomorskie
Grudziądz i Toruń, dawne miasta-twierdze, w których do dziś zachowały się licznie zabytki architektury militarnej, są gospodarzami wojewódzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Muzeum w Grudziądzu już 11 września zaprasza na konferencję naukową „Twierdza Grudziądz. Ochrona – zarządzanie – zagospodarowanie”. Dzień później, 12 września, w pięknej scenerii nadwiślańskich błoni odbędzie się oficjalna inauguracja EDD w regionie. Głównym punktem uroczystości jest odtworzenie historycznego szturmu na Grudziądz z roku 1807. Kolejna atrakcja to przemarsz grup w mundurach z epoki napoleońskiej do Cytadeli. Obiekt, na co dzień niedostępny, tego dnia będzie otwarty dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć m.in. pokaz musztry.
W Toruniu główne wydarzenia zaplanowano na 25 i 26 września. Na terenie skansenu fortecznego (Twierdza Toruń), w okolicy tzw. Łuku Cezara zainscenizowane zostanie starcie żołnierzy polskich i niemieckich z września 1939 r. Rekonstrukcjom walk towarzyszyć będą wystawy sprzętu wojskowego. Dla chętnych przewidziana jest możliwość odbycia krótkiego szkolenia artyleryjskiego. Zaplanowano też spacer szlakiem zabytków architektury militarnej lewobrzeżnego Torunia.
Wiele niespodzianek czeka na miłośników średniowiecza. Na zamku krzyżackim w Toruniu organizowane są Medievalia – będzie można zwiedzić obóz rycerski, przyjrzeć się pracy rzemieślników, obejrzeć pojedynki w turnieju o pierścień komtura, ale także wysłuchać wykładów, m.in. na temat średniowiecznej broni i zbroi.
Inna słynna krzyżacka warownia – zamek w Golubiu-Dobrzyniu – poleca cykl prelekcji „Szlakiem zamków krzyżackich na ziemi chełmińskiej” (20 września). Wycieczkę w jeszcze odleglejszą przeszłość proponują organizatorzy festynu archeologicznego „Wehikuł czasu” w Wietrzychowicach (6 września), znanych z tego, że właśnie tu znajdują się słynne kujawskie piramidy
– grobowce z okresu neolitu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA