fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Ludzki mózg w komputerze

copyright PhotoXpress.com
Krzysztof Urbański
Urządzenie symulujące pracę umysłu człowieka ma pomóc w znalezieniu nowych sposobów leczenia chorób neurologicznych.
– Skonstruowanie ludzkiego mózgu nie jest niemożliwe i zrobimy to w ciągu dziesięciu lat – zapowiedział Henry Markram, kierownik programu "Blue Brain".
Projekt ruszył cztery lata temu. Naukowcy korzystają z superkomputera Blue Gene – maszyny składającej się z 10 tysięcy procesorów (zwykły komputer ma zazwyczaj jeden procesor). Podstawowy cel projektu to takie zaprogramowanie komputera, by jak najdokładniej odtwarzał pracę mózgu ssaków.
– Nie można przecież wiecznie prowadzić badań na zwierzętach – mówił Markram na konferencji TED Global w Oksfordzie. Jego zdaniem uzyskane dzięki badaniom dane mogą być przydatne w opracowaniu nowych terapii chorób neurologicznych. Do tej pory uczonym udało się odtworzyć zasady funkcjonowania ważnych fragmentów mózgu szczura.
Badania koncentrują się na korze nowej. – To zasadnicza część kory mózgowej, która jest potrzebna ssakom, by mogły wchodzić w reakcje społeczne czy podejmować skomplikowane działania poznawcze – tłumaczył Markram.
Naukowiec bada tę część mózgu od 15 lat. Zajęcie to porównuje do inwentaryzacji fragmentu lasu tropikalnego. Tyle że jest jeszcze trudniejsze. Nie tylko trzeba się odnaleźć w dżungli komórek nerwowych, ale poznać zasady rządzące komunikacją między nimi.
Blue Gene jest tak zaprogramowany, by symulować pracę dziesiątek tysięcy neuronów (mózg człowieka ma ich ok. 100 mld). Choć każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy, to wszystkie powielają ten sam konstrukcyjny wzorzec. Naukowcy chcą pobudzać je do działania, by obserwować ścieżki aktywności.
– Potrafię wyobrazić sobie urządzenie przypominające istotę myślącą, ale będzie musiało zostać zaprojektowane przez żywego człowieka – mówi "Rzeczpospolitej" profesor Mirosław Ząbek z Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego z warszawskiego Szpitala Bródnowskiego. – Obce mu jednak będą uczucia i emocje, bo przecież nasz umysł jest nie tylko zlepkiem neuronów.
Zbudowanie precyzyjnego symulatora mózgu nie będzie łatwe. Potrzebna jest do tego nieosiągalna dzisiaj moc obliczeniowa komputera. Naukowcy muszą też więcej wiedzieć o mózgu. Badania te są coraz bardziej zaawansowane, na przykład w dziedzinie funkcjonowania pamięci oraz emocji.
Najnowsze odkrycie opisał magazyn naukowy "Curent Biology". Międzynarodowy zespół uczonych ustalił, że obrazy i słowa przyswajane są przez mózg innymi drogami, ale w końcu zbiegają się w jednym miejscu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA