fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Kosmiczny terminal dla turystów

SpaceShipTwo
Virgin galactic
Krzysztof Urbański
Na pustyni w stanie Nowy Meksyk w USA wmurowano kamień węgielny pod budowę kosmodromu, z którego od 2011 roku będzie startował SpaceShipTwo, samolot z kosmicznymi turystami. Wycieczki organizuje firma Virgin Galactic, należąca do brytyjskiego miliardera Sir Richarda Bransona.
Kiedy suborbitalne podróże staną się codziennością, zrealizuje się coś, co do tej pory traktowane było jako fantastyka. Kosmiczne lotnisko otrzymało nazwę Spaceport America.
Koszt jego budowy wyniesie 31 mln dolarów. Obiekt będzie miał charakter wyłącznie pasażerski i przeznaczone jedynie dla statków suborbitalnych. Pierwsze budynki, jakie tam powstaną, to hangar i terminal. Całość zaprojektowali architekci z dwóch biur: Foster + Partners oraz URS Corporation.
Miejsce pod budowę nie zostało wybrane przypadkowo. W Nowym Meksyku panuje sprzyjający klimat, atutem jest rozległa, niezamieszkała przestrzeń stanu. Już w przeszłości tereny te służyły do prób z niekonwencjonalnymi machinami latającymi Roberta Goddarda, jednego z pionierów techniki rakietowej i astronautyki. Poza tym, właśnie z tych terenów w 1946 roku startowały rakiety V2 skonstruowane przez niemieckiego inżyniera Wernhera von Brauna. Próby rakiet, które służyły w czasie II Wojny Światowej hitlerowskim Niemcom jako broń przeciw aliantom, skończyły się zbudowaniem rakiet wynoszących w przestrzeń amerykańskie satelity. W Nowym Meksyku znajduje się także jedna z baz NASA przeznaczona do lądowania promów kosmicznych.
Nowy kosmodrom Spaceport America zajmie obszar 70 km kwadratowych. W pierwszym rzędzie będzie obsługiwał pojazdy Virgin Galactic. Bilety na orbitalną podróż w cenie 200 tys. dolarów wykupiły już dziesiątki ludzi, którzy czekają niecierpliwie na pierwsze loty. Inne firmy też już podpisują kontrakty na loty ze Spaceport America. Wśród nich jest Lockheed Martin.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA