fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Polska atrakcyjna, choć brakuje dróg i lotnisk

Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
Polska po Indiach i Chinach jest krajem, w którym zachodni inwestorzy najchętniej lokują swoje Centra Usług Wspólnych i Centra Outsoursingowe
Do końca roku dla firm, które zdecydują się otworzyć u nas centrum, przewidziano z funduszy strukturalnych wsparcie w wysokości 1 mld zł
Raport autorstwa firmy doradczej KPMG we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych dotyczący atrakcyjności naszego kraju dla przedsiębiorców inwestujących w centra, przedstawiono dziś na konferencji w Warszawie.
- Atutami Polski są w tej chwili wysoko wykwalifikowani pracownicy i dewaluacja polskiej waluty, przez co koszty w naszym kraju są dla firm znacznie niższe niż jeszcze rok temu - podkreślił Jerzy Kalinowski, partner w KPMG.
Raport ocenia osiem polskich miast: Kraków, Łódź, Lublin, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawę i Wrocław pod względem infrastruktury i dostępu do wykwalifikowanej kadry. Podkreśla stabilną sytuację gospodarczą i polityczną w naszym kraju. Jego autorzy zwracają uwagę na zachęty jakie polski rząd stosuje, by inwestorzy właśnie u nas zdecydowali się ulokować pieniądze. Poziom pomocy publicznej sięga 50 proc. nakładów inwestycyjnych albo dwuletnich kosztów płac brutto. Zagraniczni inwestorzy mogą też liczyć na pokrycie połowy wydatków na działalność badawczo-rozwojową i 60 proc. kosztów szkoleń.Na ten rok na wsparcie finansowe dla nowo powstających centrów z funduszy strukturalnych zostanie przeznaczona kwota 1 mld zł.Zdaniem Adama Rosia, z Samsung Electronics wsparcie finansowe jest sporą zachętą dla przedsiębiorców, ale decydujący wpływ na wybór właśnie Polski przez zagranicznych inwestorów ma dostęp do wykształconej kadry.
- Poziom pomocy dla mojego inwestora, który zainwestował tu 9 lat temu, wyniósł najwyżej kilka procent nakładów inwestycyjnych. O ulokowaniu naszego centrum w okolicach Warszawy zadecydował fakt, że jest tu wykwalifikowana kadra. Projektanci i informatycy z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej należą do światowej czołówki - powiedział Roś.
Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat ośrodek Samsunga potroił swój rozmiar. Jak powiedział "Rz" Robert Segas z PAIiIZ od 3 lat ponad połowa wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce dotyczy właśnie budowy Centrów Usług Wspólnych, które zajmują się m.in. świadczeniem usług księgowych, IT. - Ponad 20 lat temu taka sytuacja była w Indiach, które od tego czasu wyrosły na potęgę a wiele hinduskich firm dziś wykupuje przedsiębiorstwa, które wówczas lokowały tam swoje centra - zauważa Segas. Ubolewa, że raport nie objął innych atrakcyjnych miast, np. Katowic.
Imina Bubałło-Wojciechowska, która odpowiada za istniejące od 3 lat w Lublinie centrum Telekomunikacji Polskiej SA, zajmujące się obsługą finansową i księgową TP SA. zwraca uwagę, że jeszcze do ubiegłego roku, jej centrum było jedynym w tamtym regionie. We wrześniu ub.r. powstało kolejne a następne są w budowie. - Coraz więcej zagranicznych firm jest zainteresowana lokowaniem u nas swoich inwestycji i to już nie koniecznie w Warszawie, jak dotychczas, lecz w mniejszych ośrodkach, w których są uczelnie gwarantujące wykwalifikowaną kadrę - zapewniała Bubałło-Wojciechowska. Dodała, że jedynym mankamentem Lublina jest brak lotniska.
Zdaniem Kiejstuta Żagana, Z KPMG koszty funkcjonowania centrum w Polsce są nawet 20-30 procent niższe niż w jakimkolwiek kraju zachodniej Europy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA