fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rośnie imperium Kulczyka

Stan posiadania polskiego biznesmena
Rzeczpospolita
Cezary Adamczyk
Piotr Mazurkiewicz
Wielkie interesy zaczynał od prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Częściej angażuje się w coraz bardziej spektakularne transakcje poza Polską. Czy sięgnie po Bank Zachodni WBK
– Na brak kapitału nie narzekamy, więc zgodnie z przyjętą strategią angażujemy się na rynkach wschodzących w kluczowych sektorach gospodarki – w poszukiwania ropy i gazu, produkcję i obrót prądem oraz szeroko rozumianą infrastrukturę – mówi "Rz" Jan Kulczyk.
Zamiana akcji w przypadku Kompani Piwowarskiej na udziału w SABMiller kończy 15-letni związek Jana Kulczyka z polską firmą. Kulczyk Holding w 1993 r. kupił od Skarbu Państwa 51 proc. akcji Browarów Lech. Dwa lata później kontrolny pakiet w spółce kupił właśnie SABMiller, który w 1996 r. kupił też Browary Tyskie Górny Śląsk w Tychach. Z połączenia firm w 1999 r. powstała Kompania Piwowarska, do której później dołączyły jeszcze białostocki Browar Dojlidy oraz kielecki Belgia. Dzisiaj produkuje rocznie 15,1 mln hektolitrów piwa, a udziały spółki w polskim rynku wynoszą 43 proc.
Biznesmen nie rezygnuje także z inwestycji w zupełnie nowe sektory – kilka dni temu kupił choćby 58 proc. akcji w spółce Pekaes, jednej z największych firm spedycyjnych w Polsce, mającej wiele atrakcyjnych nieruchomości np. w Warszawie.
Duże pieniądze zarobił w latach 90., biorąc udział w prywatyzacji spółek Skarbu Państwa. Jednak w 2004 r. sprzedał udziały w TUiR Warta, pozbył się także 7,5 proc. akcji PKN Orlen, 10 proc. Telekomunikacji Polskiej oraz sprzedał Warcie 50 proc. akcji PTE Dom.
Należą też do niego takie spółki (lub udziały w nich) jak Autostrada Wielkopolska, przez Kulczyk Pon Investment sprowadza do Polski volkswageny, audi i skody, a także porsche, a handluje nimi Kulczyk Tradex. W portfelu firmy jest też podmiot zajmujący się obrotem energią – Polenergia, spółka chemiczna POCh, kilka nieruchomości biurowych w Warszawie i innych miastach, np. w Londynie.
Z kolei w spółce powołanej do budowy i zarządzania autostradą A2 z Konina do Świecka Kulczyk Holding ma pakiet 23,84 proc. akcji. Autostrada Wielkopolska SA wybudowała i zarządza 150-km odcinkiem trasy z Konina do Nowego Tomyśla. Otrzymała również koncesję na budowę kolejnego ok. 102-km fragmentu autostrady do zachodniej granicy Polski. Do czerwca ma uzyskać finansowanie projektu, tak by prace budowlane mogły się rozpocząć w II kw. tego roku. Ich wartość szacowana jest na 1,6 mld euro, 75 proc. tej kwoty obiecał pożyczyć Europejski Bank Inwestycyjny.
Czy Jan Kulczyk weźmie udział w zmianach w polskim systemie bankowym, który zdominowany jest w ponad 70 proc. przez inwestorów zagranicznych. Według informacji "Rz" jest taka możliwość w przypadku Banku Zachodnim WBK. Ta czwarta według funduszy własnych instytucja finansowa w Polsce jest kontrolowana przez irlandzką grupę Allied Irish Banks. Ale AIB może być zmuszona do sprzedaży polskiej spółki. Chodzi o rzadką w naszym kraju operację finansową typu wykupu menedżerskiego z udziałem inwestorów prywatnych. Dziś pakiet 70 proc. akcji banku, który mają Irlandczycy, to wartość blisko 5 mld zł. – Na BZWBK nastawia się wielu graczy. Dziś jednak Kulczykowi łatwiej będzie znaleźć na taką operację gotówkę – mówi bankowiec inwestycyjny z Londynu.
[ramka][b]Polityczna przygoda z PKN[/b]
Przez kilka lat Jan Kulczyk kojarzony był przede wszystkim z sektorem paliwowym w Polsce. Firmy z nim związane miały kilkuprocentowy pakiet akcji Orlenu, ale po 2001 r. ich realny wpływ na działanie koncernu był znacznie większy. Bo to właśnie szef Kulczyk Holding Jan Waga objął przewodnictwo w radzie nadzorczej tej największej polskiej firmy paliwowej. Dopiero jednak próba obsadzenia stanowiska prezesa koncernu przez Jacka Walczykowskiego (po odwołaniu Zbigniewa Wróbla) spowodowała ostrą reakcję Skarbu Państwa, czyli głównego właściciela Orlenu. Przygoda z Orlenem zakończyła się dla Jana Kulczyka przed sejmową komisją śledczą, której tłumaczył się ze swoich spotkań z rosyjskim szpiegiem Ałganowem. Ale sentyment do branży naftowej nie minął i od dwóch lat Kulczyk inwestuje w spółki poszukiwawczo- -wydobywcze. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA