fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Z nowym drukiem po zasiłek do gminy

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Wkrótce zmienią się wzory wniosków i oświadczeń potrzebnych do ubiegania się o świadczenia rodzinne
Ministerstwo Pracy przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. Nowelizacja dostosowuje przepisy wykonawcze do zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, które weszły w życie na początku tego roku.
We wniosku o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami pojawi się oddzielne oświadczenie dotyczące dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Zmieni się też treść niektórych pouczeń i oświadczeń. Wiąże się to np. z tym, że po ostatnich zmianach ustawowych kobieta może w pewnym zakresie dorabiać, nie tracąc prawa do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem podczas urlopu wychowawczego.
Zmienią się także wzory oświadczenia członka rodziny o dochodach niepodlegających opodatkowaniu oraz wniosków o zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne.
Planuje się także usunięcie z rozporządzenia przepisów odnoszących się do obliczania dochodu rodziny w wypadku dzierżawy gospodarstwa rolnego. Przypomnijmy, że z ustawy zostały one usunięte w styczniu, ale prawdopodobnie będą przywrócone, bo odpowiednią nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych zawiera przegłosowana przez Sejm ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.
Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Z pewnością więc świadczeniobiorcy będą składać wnioski o świadczenia na nowy okres zasiłkowy rozpoczynający się w listopadzie na nowych wzorach druków.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA