fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Rocznica ciągle bez planu

Nie wiadomo, jak będą wyglądały uroczystości na Wawelu. Lech Wałęsa przyjedzie też do Gdańska
[link=http://www.rp.pl/artykul/304373,304605_Rocznica_czerwca__89_pod_znakiem_chaosu.html]Po wczorajszej publikacji „Rz”[/link] o chaosie związanym z przygotowaniami do uczczenia 20. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewniał w Polsat News: 80 – 90 proc. organizatorów obchodów w pełni kontroluje swoje działania, efektywnie pracuje i jest w stanie zbudować przedsięwzięcie na dobrym poziomie.
Tymczasem wczoraj w Krakowie nadal niewiele było wiadomo. – Czekamy na szczegółowy program, który przygotowuje Kancelaria Premiera – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik wojewody małopolskiego.
Zaraz po decyzji Donalda Tuska o przeniesieniu do Krakowa części obchodów do miasta przyjechała delegacja z Kancelarii Premiera. Obejrzała wszystkie miejsca, które będą służyć gościom zaproszonym na szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Jak ustaliła „Rz”, Wawel i hotele w Krakowie są już zarezerwowane.
Nie wiadomo, ile osób pojawi się na obchodach. Małopolski Urząd Wojewódzki twierdzi, że trwa jeszcze potwierdzanie deklaracji przyjazdu. – Zapewnimy wszechstronną pomoc. Mamy duże doświadczenie w organizowaniu imprez międzynarodowych – zapewnia Woźniak. W
Krakowie obradowali niedawno ministrowie obrony NATO. W 2003 r. odbyło się tu spotkanie prezydenta USA George’a W. Busha z tysiącem osób.
Tymczasem w Gdańsku, gdzie pierwotnie miał się odbyć szczyt Grupy Wyszehradzkiej, głównym punktem obchodów ma być msza święta na placu Solidarności, którą celebrować będzie prymas Józef Glemp. Udział w niej zapowiedzieli już prezydent Lech Kaczyński i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Jak poinformowała „Rz” Katarzyna Kaczmarek z Europejskiego Centrum Solidarności, dziś ma zapaść decyzja, o której godzinie rozpocznie się msza. Pierwotnie planowano ją na południe, ale prezydent Gdańska Paweł Adamowicz sugerował, by i msza, i wiec „Solidarności” odbyły się wcześniej. Adamowicz chce, by mieszkańcy mogli bez przeszkód dotrzeć na koncert, podczas którego wystąpią m.in. Kylie Minogue i Scorpions.
Były prezydent Lech Wałęsa zapowiedział, że pojawi się na obchodach z premierem w Krakowie. Ma być też w Gdańsku. Potwierdził, że będzie głównym mówcą na konferencji „Solidarność i upadek komunizmu” w Filharmonii Bałtyckiej. Prócz niego wezmą w niej udział: były prezydent Czech Vaclav Havel i były szef niemieckiej dyplomacji Hans Dietrich Genscher.
Na obchody złoży się kilkadziesiąt imprez w kraju i za granicą. W Berlinie zostanie odsłonięty pomnik „Solidarności”.
Imprezy towarzyszące obchodom
[link=http://www.ecs.org.pl]www.ecs.org.pl[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA