fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Ku chwale starego kontynentu

Podczas koncertu wystąpi ponad 200 artystów, m.in. Janusz Radek
Życie Warszawy
Organizatorzy Koncertu dla Europy dołożyli starań, by ich propozycja robiła wrażenie. Data jest bowiem niezwykle uroczysta. Do celebry związanej z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja dochodzi pięciolecie funkcjonowania Polski we Wspólnocie Europejskiej.
Miejsce koncertu prezentuje się wyjątkowo. Wybrano plac Teatralny, z jednej strony zamknięty pałacem Blanka, miejscem upamiętnionym bohaterską śmiercią Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, z drugiej zaś Teatrem Narodowym, monumentalnym, klasycystycznym dziełem Antonio Corazziego.
To tu stanąć ma ogromna scena, przez którą ma się przewinąć ponad dwustu artystów. Będzie też wielki panoramiczny ekran, na którym pokazana zostanie „Polska w trzech ekranach”. Film wyreżyserował Andrzej Stefan Kałuszko, uczeń Krzysztofa Zanussiego, Kazimierza Kutza i Krzysztofa Kieślowskiego, muzyką opatrzyli go Michał Loren oraz Mateusz Pospieszalski. O tym, że dzieło robi duże wrażenie, najlepiej świadczy fakt, że zawdzięczamy mu trzecie miejsce na targach Expo w Saragossie.
Melomanów w pełni powinien usatysfakcjonować program muzyczny. Zagrane zostaną kompozycje wybitne, poczynając od moniuszkowskiego mazura z ostatniego aktu „Strasznego dworu”, IX symfonią Beethovena (z opracowaną przez Pospieszalskiego „Odą do Radości” włącznie) kończąc. Frapująco zapowiada się kantata „Zwierciadło Europy”, napisane specjalnie na tę okazję dzieło Hadriana Filipa Tabęckiego. Przypomnijmy, Tąbecki w ostatniej dekadzie wsławił się czterema oratoriami – „Mszą polską wg x. Jana Twardowskiego”, „Kantatą – Pieśnią świata”, „Misterium Iniquitatis” oraz „Quem Quaeritis – Misterium Drogi Krzyżowej”.
O jakość wykonania nie ma się co martwić. Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie nie zwykły zawodzić. Czuwać będzie trzech dyrygentów – renomowany, najbardziej w środowisku aktywny Antoni Wit, Krzysztof Urbański oraz Radosław Kiszewski. Ale i tak oczy większości zwrócą się na oryginalnie dobranych solistów. Ponadczterooktawowy głos Janusza Radka pasuje zarówno do intymnych spotkań z poezją, jak i wystawianych na deskach teatrów musicalowych kanonów. Sprawdził się przy okazji repertuaru Presleya, Niemena czy Grzegorza Ciechowskiego. Maciej Miecznikowski to wbrew pozorom nie tylko pełen przebieranek i amatorów telewizyjny teleturniej czy wątpliwej jakości festiwale. Teraz będzie miał okazję skorzystać z operowego wykształcenia.
Za największą niespodziankę uznać zaś należy zaproszenie Jennifer Rush. Amerykańska piosenkarka głos ma bez wątpienia piękny, jak na córkę pianistki i śpiewaka operowego, a nie gwiazdkę pop przystało. Bez problemu wytrzymał konfrontację z José Carrerasem i Placido Domingo. Tyle że jego właścicielce do dziś nie wydano w ojczystych Stanach Zjednoczonych większości płyt, a reszta świata pamięta jedynie kapitalną balladę „The Power of Love”. Na placu Teatralnym Rush zaprezentuje również pięć innych piosenek.
[i]Koncert dla Europy, pl. Teatralny, wstęp wolny, informacje: [link=http://www.estrada.com.pl" target="_blank]www.estrada.com.pl[/link], niedziela (3.05), godz. 19.[/i]
[ramka][b]Z Europą w tytule[/b]Piosenka dla Europy. Tak nazywają się krajowe eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji. Nie za bardzo wiadomo tylko, czy chcemy Europę przerazić czy rozśmieszyć. The Jet Set, Isis Gee i Ich Troje najwyraźniej wprowadziło jej mieszkańców w takie osłupienie, że aż zapomnieli na nas głosować.
Polska dla Europy. W ramach prestiżowego cyklu koncertów na Zamku Królewskim przypomniano wiele polskiej muzyki dawnej. Odbyły się też światowe prawykonania utworów Góreckiego i Pawlika.
Anioły Europy. Edyta Geppert, Michał Bajor, Beata Rybotycka oraz Mirosław Czyżkiewicz to tylko paru artystów, którzy w 2004 r. umilali wrocławianom wejście do Europy. Jeden z werdyktów: „skrzyżowanie Disneylandu z PRL”.
Czy Europa jest kobietą? Nad tą kwestią głowili się właśnie poznaniacy.Na postawione w tytule koncertu pytanie odpowiadały m.in. flecistka Ewa Murawska, pianistka Małgorzata Sajna i wokalistka Ewa Bem.[/ramka]
[ramka][b]Tu też świętujemy[/b]
[b]Polska w Unii, amfiteatr w parku Sowińskiego, ul. Elekcyjna 17
Koncert Praskiej Orkiestry Dętej, wstęp wolny, niedziela (3.05), godz. 16
Fryderyk Chopin – Homo Artifex, wstęp wolny, niedziela (3.05), godz. 17.30[/b]
Muzycy Praskiej Orkiestry Dętej ile sił w płucach zadmą w niedzielę w swoje instrumenty, obwieszczając gościom wolskiego amfiteatru piątą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W programie – obok muzyki – zabawy i konkursy rodzinne z nagrodami. Zespół muzyków powstał z działającej w latach 1951 – 1998 orkiestry dętej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. Po jej rozwiązaniu artyści postanowili kontynuować działalność. Nową siedzibę znaleźli w praskim Domu Kultury Świt. Liczący 22 muzyków zespół koncertuje w parkach oraz zabezpiecza muzycznie uroczystości okolicznościowe. Od 1977 r. orkiestrą kieruje Jerzy Zabłocki.
Publiczność zgromadzona w niedzielne popołudnie w parku Sowińskiego może liczyć również na spektakl teatralny. Wolski Teatr Letni zaprezentuje się jej w dwóch jednoaktówkach Mariana Hemara „Kosmopolitan” i „Umowa” napisanych w latach 60. XX w. dla Radia Wolna Europa.
Przedstawiającym hipotetyczne obrazy z życia Fryderyka Chopina opowieściom towarzyszą utwory fortepianowe kompozytora, a także pieśni – od radosnej, młodzieńczej „Hulanki”, przez salonową „Viardot”, aż po skomponowaną niedługo przed śmiercią artysty do słów Zygmunta Krasińskiego gorzką, pełną zwątpienia „Melodię”.
[b]Witaj, Majowa Jutrzenko!,
Park Kultury w Powsinie,
ul. Maślaków 1, wstęp wolny,
niedziela (3.05), godz. 13[/b]
Koncert pieśni szlacheckich i biesiadnych, a także kompozycji Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki uczci rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Utworów posłuchamy w wykonaniu Małgorzaty Kubali (sopran) i Piotra Rafałko (tenor). Akompaniament fortepianowy zapewni śpiewakom Adam Sychowski. Poezję i teksty z epoki oświecenia zaprezentuje Wojciech Gąssowski.
[b]Koncert z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja, sanktuarium św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61, wstęp wolny, niedziela (3.05), godz. 18 [/b]
W repertuarze pieśni patriotycznych wystąpią artyści i soliści Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Publiczność usłyszy m.in. „Bogurodzicę”, „Hymn do miłości Ojczyzny”, „Rotę” i „Pieśń Rycerską”. Szczególny charakter koncertu podkreślą historyczne kostiumy, w których wystąpią członkowie chóru. Zespołem dyryguje Paweł Szkop.
[b]Witaj, Majowa Jutrzenko!, kościół Nawiedzenia NMP, ul. Przyrynek 2, wstęp wolny, niedziela (3.05), godz. godz. 19.15[/b]
Koncert muzyki chóralnej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w wykonaniu Warszawskiego Chóru Żeńskiego Harfa pod dyrekcją Janusza Dąbrowskiego.
Na instrumentach klawiszowych akompaniować artystkom będzie Ewa Goc. Partie solowe zaśpiewa Irena Klimek, sopran.
W programie pieśni patriotyczne i maryjne z różnych epok.
[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA