fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Skorzystaj z pożegnalnego prezentu od pracodawcy

Fotorzepa, Dorota Awiorko Dor Dorota Awiorko
Nie odrzucaj z góry programu Outplacementu.Może on pomóc także tym, którzy wiedzą, jak i gdzie szukać pracy
„Czego mnie tam mogą nauczyć? Wiem, jak [link=http://www.kariera.pl/zamow-cv/]pisać CV[/link] i jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej” – pisze na jednym z internetowych forów 30-letni Max, dodając, że wolałby wyższą odprawę niż outplacement.
Pracodawcy rzadko dają jednak możliwość wyboru między outplacementem a dodatkowymi pieniędzmi. Jeśli więc pracownik nie skorzysta z programu nic nie zyska. A co może stracić?
– W poprzednim kryzysie programy outplacementu rzeczywiście kładły nacisk na techniczne aspekty rekrutacji. Teraz, gdy ludzie są już bardziej świadomi, jak przygotować dokumenty, bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne, zwłaszcza dla osób, które przez ostatnie lata nie szukały pracy i nie wiedzą, jak wiele na tym rynku się zmieniło – mówi Justyna Subczyńska-Papuda z Bigramu.
– Na pierwszych spotkaniach informacyjnych ludzie często wylewają swe żale na pracodawcę – przyznaje Daniel Binda z L. Grant. O znaczeniu psychicznego wsparcia mówi też Elżbieta Kiczyńska z Adecco Poland. Jej zdaniem jednym z najtrudniejszych momentów procesu outplacementu jest opanowanie negatywnych emocji i zmiana sposobu myślenia zwalnianych pracowników.
– Uczestnicy programu muszą zrozumieć, że choć w pierwszej chwili utrata pracy staje się niewyobrażalną stratą, to wykorzystanie wiedzy uzyskanej w programie jest szansą na rozwój i możliwość zaistnienia na rynku– przekonuje.
Drugi trudny moment przychodzi wtedy, gdy uczestnik programu musi zakomunikować na rynku, że szuka pracy. To często właśnie wtedy wsparcie doradcy – wielu z nich jest zresztą psychologami – przydaje się bardziej niż pomoc w pisaniu CV czy szukaniu ofert pracy.
Warto też wykorzystać w pełni możliwości, jakie dają indywidualne spotkania z doradcami, którzy mogą np. pomóc przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych w konkretnej firmie.
Według Justyny Subczyńskiej-Papudy przy krótszych programach najlepiej już na pierwsze spotkanie przynieść swoje CV. To może przyspieszyć znalezienie nowej posady. Co prawda wiele osób (zwłaszcza jeśli po raz pierwszy w życiu są zwalniane) woli, by doradca przesyłał pracodawcy tylko ich profil zawodowy, bez szczegółowych danych, ale większe szanse ma zwykle kandydat z pełną dokumentacją.
Warto też pamiętać o tym, że doradcy prowadzący outplacement, którzy na co dzień współpracują z firmami rekrutacyjnymi, mają dostęp do „ukrytych”, czyli niepublikowanych w mediach, ofert pracy. Często też rekomendują swym klientom uczestników programu. Wykorzystują także networking, czyli sieć swych kontaktów. Jak dodaje Paweł Gniazdowski z DBM, networking to podstawa indywidualnych programów dla menedżerów, którzy mogą też liczyć na nielimitowaną liczbę konsultacji oraz wsparcie coacha.
Justyna Subczyńska-Papuda wspomina, jak w jednej z firm zwalniana specjalistka miała pretensje do działu kadr, że nie dał jej wyboru – bo ona zamiast outplacementu wolałaby odpocząć przed szukaniem nowej pracy w spa. Jednak w trakcie programu, przyznała, że outplacement bardziej jej się przydał.
[b]Poradnik dla zwalnianych pracowników [/b][link=http://www.layoffsurvivalguide.com]www.layoffsurvivalguide.com[/link]
[ramka]Utrata pracy to nie koniec świata. [link=http://www.kariera.pl/praca/oferty_pracy/1/]Najnowsze oferty pracy[/link] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA