fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach we wtorek

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
[srodtytul]Mówi Marek Edelman[/srodtytul]
– Zło leży w naturze człowieka – mówi Marek Edelman. – Na tym polega nieszczęście: człowiek ma podły charakter i niszczy wszystko, co jest od niego słabsze.
Te mocne słowa rozpoczynają dokument Artura Więcka „Dowódca Edelman“, który zobaczymy dziś w Muranowie przed uroczystym otwarciem VI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.
O jednym z komendantów powstania w getcie opowiadają ludzie, którzy się z nim na różnym etapie życia stykali, m.in Hanna Krall czy Bronisław Geremek. Ale najwięcej słów pada z ust samego Edelmana. – Bóg w getcie nie istniał – mówi, tracąc spokój. – Bo gdzie miałby być? To sprawa nieistotna. Chodziło o to, żeby przetrwać. W takiej sytuacji zdrowaśki nie pomogą. Pomoże kawałek suchara. A na pytanie o ewentualne ekshumacje na byłym terenie getta odpowiada: – Niech oni sobie leżą obok pistoletów bez amunicji. Zostawcie ich. To nie jest w końcu takie ciekawe.
Dziś zobaczymy też dokumenty poświęcone wydarzeniom z 1968 r.: „Ich Marzec, nasz Marzec” i „Przystanek Dłużek”.
[i]—Bartosz Marzec[/i]
[i]Ul. gen. Andersa 1, godz. 18.30, wstęp wolny, program: www.jewishmotifs.org.pl.[/i]
[srodtytul]Muzyka[/srodtytul]
[b]MAGDA UMER - TEATR POLONIA[/b]
Dla goszczącej dziś w teatrze Polonia Magdy Umer piosenka poetycka nie ma tajemnic. Jak sama przyznaje, to przypadek zadecydował, że nie została nauczycielką. A jednak przez celebrowane właśnie 40 lat pracy twórczej swymi płytami, widowiskami i spektaklami teatralnymi wpoiła wrażliwość paru pokoleniom widzów. Wybór najbardziej intrygujących momentów tych czterech dekad, który usłyszymy dzisiaj na żywo, zapowiada się bardzo kusząco. Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 19, bilety 75 zł.
[b]Pogodno big-band - Hard Rock Cafe[/b]
Muzyka alternatywna z polotem i humorem? Tak. Dziś w Hard Rock Cafe pieczę nad publiką sprawować będą szczecinianie z grupy Pogodno. Uwaga na ten miks rocka, funku i hip-hopu. Ul. Złota 59, tel. 022 222 07 00, godz. 22, bilety 25 – 30 zł.
[i]—flint[/i]
[srodtytul]Teatr[/srodtytul]
[b]LEKKOMYŚLNA SIOSTRA - TEATR NARODOWY[/b]
Wydawać by się mogło, że powstała przed stu laty komedyjka Włodzimierza Perzyńskiego nie będzie atrakcyjna dla współczesnego widza. Tymczasem odkurzona przez Agnieszkę Glińską okazuje się aktualną opowieścią o obłudzie, skrywanych pragnieniach i braku tolerancji. Ul. Wierzbowa 3, tel. 022 692 06 10, godz. 19.30.
[b]T.E.O.R.E.M.A.T. - TR WARSZAWA[/b]
Grzegorz Jarzyna odkrywa na nowo Pier Paola Pasoliniego. Według scenariusza jednego z filmów włoskiego reżysera tworzy osobistą opowieść o momencie krytycznym życia. W domu bogatego przemysłowca zjawia się chłopak, który uświadamia członkom rodziny pustkę codzienności. Pod jego wpływem dokonują gwałtownego przewartościowania swojego życia. Ul. Marszałkowska 8, tel. 022 480 80 08, godz. 19.
[i]—ar[/i]
[srodtytul]Sztuka[/srodtytul]
[b]Ulica Nowolipie - Dom Spotkań z Historią[/b]
W ramach cyklu „Spojrzenie na warszawskie getto” profesor Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN opowie o sfotografowanym, zapamiętanym, ale też, niestety, zapomnianym obrazie ulicy Nowolipie. Ul. Karowa 20, tel. 022 826 51 95, godz. 18.
[b]Animuj! Warszawę - muzeum powstania warszawskiego[/b]
Przed nami finał projektu MPW, w którym ponad 100 osób poznało warsztat tworzenia animacji i stworzyło film o Warszawie. W programie dzisiejszej imprezy jest spotkanie z mistrzami Polskiej Animacji, rozmowa z Tomaszem Bagińskim oraz prezentacja filmów konkursowych. Ul. Grzybowska 79, tel. 022 539 79 05, godz. 18.
[i]—igse[/i]
[srodtytul]Dla rodziny[/srodtytul]
[b]Kino Palace - Teatr Lalka[/b]
Kino w teatrze to pomysł Marka Zákostelecký’ego na pełne burleskowych gagów, zabawne przedstawienie. Czeski reżyser oparł je na dwóch motywach starego kina: narzeczonej Frankensteina i King Kongu. Plac Defilad 1, tel. 022 620 49 50, godz. 11. Od lat 7.
[b]Cykl „Bliskie spotkania z ...” - Badet[/b]
Dzieci przebiorą się za ulubionego herosa: Batmana, Spidermana lub Supermana i sprawdzą, czy łatwo jest uwolnić się z pajęczej sieci. Obejrzą też fragmenty filmów ze swoimi ulubieńcami. Ul. Rutkiewicz 17, tel. 022 499 37 17, godz. 17. Od lat 5.
[b]Grafika komputerowa - Powsiński Klub Kultury[/b]
Zabawa z kolorem i formą to nie tylko rozrywka, ale i sposób na poznanie programów graficznych. Dzieci zaprojektują m.in. okładkę książki. Ul. Ptysiowa 3, tel. 022 894 43 69, godz. 17.30. Od lat 6.
[i]—tr[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA