fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

KE: TP na cenzurowanym za internet

Komisja Europejska rozpoczęła formalne postępowanie przeciwko Telekomunikacji Polskiej w sprawie podejrzenia o nadużywanie pozycji dominującej
Oddzielne postępowanie rozpoczęto też w przypadku Slovak Telekom.
- Komisja Europejska postanowiła wszcząć dwa oddzielne postępowania wyjaśniające w zakresie praktyk ograniczających konkurencję przeciwko polskiemu i przeciwko słowackiemu operatorowi telekomunikacyjnemu z powodu podejrzenia o nadużywanie pozycji dominującej, co jest zakazane przez Traktat WE (art. 82). Wszczęcie formalnego postępowania następuje po kontrolach przeprowadzonych we wrześniu 2008 r. w Telekomunikacji Polskiej oraz w styczniu 2009 r. w Slovak Telekom - czytamy w komunikacie.
Termin zakończenia dochodzenia nie jest określony.
- Wszczęcie postępowania nie oznacza, że Komisja posiada jednoznaczne dowody potwierdzające, że doszło do naruszenia przepisów, lecz jedynie wskazuje na to, że Komisja potraktuje te sprawy priorytetowo - czytamy dalej.
W przypadku TP SA Komisja zbada przypadki odmowy dostępu do usług "bitstream access" oraz dostępu do lokalnej pętli abonenckiej dla operatorów alternatywnych.
- W szczególności Komisja dokona analizy zachowań, które utrudniają podmiotom trzecim świadczenie usług szerokopasmowego dostępu do internetu na rynku niższego szczebla w oparciu o "bitstream access" lub udostępnione lokalne pętle abonenckie. Komisja zbada również inne możliwe pozacenowe działania wyłączające dotyczące hurtowych usług szerokopasmowego dostępu do Internetu, mogące ograniczać możliwości skutecznego konkurowania z Telekomunikacją Polską - poinformowano w komunikacie.
KE podkreśliła, że jeśli takie działania zostaną potwierdzone, to postępowanie Telekomunikacji Polskiej może zostać uznane za nadużycie pozycji dominującej.
UKE prowadzi obecnie postępowania mające na celu funkcjonalny podział TP SA na część hurtową i detaliczną.
TP SA miała po audycie 2188 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2008 roku wobec 2273 mln zł zysku rok wcześniej. We wtorek spółka przedstawi wyniki finansowe za I kw.
Źródło: ISB
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA