fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Co było w liście do pracowników BZ WBK?

John Cleese, członek grupy Monty Pythona wziął udział w słynnej reklamie banku
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Trwa zamieszanie wokół BZ WBK. Według "Irish Independent" pracownicy banku zostali poinformowanych o wystawieniu BZ WBK na sprzedaż
Irlandzki dziennik w swojej publikacji powołuje się na pismo wystosowane do pracowników BZ WBK przez szefostwo irlandzkiej instytucji, która posiada 70 proc. akcji działającego w naszym kraju banku.
Piotr Gajdziński rzecznik BZ WBK potwierdza, że szef AIB wysłał list do pracowników BZ WBK, jednak kategorycznie zaprzecza jakoby była w nim mowa o przygotowaniach do sprzedaży banku. - W liście prezes AIB pisze, że istnieje konieczność podniesienia kapitału AIB o 1,5 mld euro i rozważane są różne drogi jego pozyskania w tym prawdopodobieństwo sprzedaży zagranicznych aktywów irlandzkiej instytucji - mówi Piotr Gajdziński. - Nie było listu prezesa AIB, w który mówił przygotujcie się na sprzedaż BZ WBK - dodaje.
Wersje rzecznika potwierdzają również nasze źródła w BZ WBK. - Moim zdaniem w liście nie było mowy o przygotowaniach do sprzedaży, ale być może dziennikarz inną wersję listu albo też dokonał interpretacji i postanowił podzielić się swoim odkryciem z resztą świata - mówi szef jednego z działów w BZ WBK.
Zgodnie z polskim prawem bankowym oferent na przejęcie BZ WBK musiałby zostać zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego.
- Istnieją pewne kryteria, które muszą być spełnione - powiedział Stanisław Kluza, przewodniczący KNF.
- Jakakolwiek zmiana własności nie może pogorszyć bezpieczeństwa, stabilności i działalności sektora bankowego w Polsce - stwierdził.Komisja jednak musi przedstawić takie dowody, jeśli chce zablokować przejęcie.
Wśród polskich urzędników istnieje pewne zaskoczenie w sprawie decyzji AIB - pisze "Irish Independent".
Bank zatrudnia 10 tys. osób bezpośrednio i pośrednio w Polsce i jest trzecim co do wielkości bankiem pod względem niektórych miar.
- Na przykład brytyjski bank HSBC zmniejsza swoją działalność wszędzie na całym świecie, z wyjątkiem Polski, bo kraj ten jest postrzegany jako jeden z najlepszymi perspektywami w tym kryzysie - powiedział jeden z urzędników.
Allied Irish Banks poinformował w poniedziałek, że może sprzedać niektóre aktywa, aby wesprzeć swój kapitał. Takie działanie ma pomóc w podwyższeniu wskaźnika Tier 1, kluczowej miary siły finansowej, o 5 mld euro do końca tego roku.
Allied Irish Banks dostanie 3,5 mld euro od rządu irlandzkiego, ale chce pozyskać dodatkowe 1,5 miliarda. Bank ma 24 proc. amerykańskiego M&T Bank Corp. i 70 proc. Banku Zachodniego WBK SA.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA