fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy od wydatków na zastępstwo procesowe jest VAT

Jak na gruncie VAT należy traktować kwotę zasądzonych na naszą rzecz (i otrzymanych) kosztów zastępstwa procesowego? Czy musimy od niej odprowadzić VAT? Czy powinniśmy wystawić fakturę wewnętrzną?
VAT objęte są wyłącznie czynności wymienione jako podlegające opodatkowaniu tym podatkiem (art. 5 ust. 1 ustawy o VAT). Zasądzenie czy otrzymanie kosztów zastępstwa procesowego nie zostało wymienione wśród tych czynności.A zatem w związku z nimi nie dochodzi do opodatkowania VAT (otrzymanie czy zasądzenie tych kosztów nie wywołuje u podatników żadnych skutków w VAT).Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Tytułem przykładu można wskazać [b]pismo naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z 23 marca 2005 r. (PP-1/443 2-50/05/143877/ 124/CzW)[/b], w którym czytamy, że „rozliczenie z tytułu zwrotu zasądzonych kosztów postępowania sądowego nie zostało wymienione w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Zwrot kosztów procesowych nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie będące dostawą towarów lub świadczeniem usług. Zatem otrzymanie zwrotu takich kosztów nie powoduje powstania obowiązku podatkowego”...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA