fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dodatek za rozłąkę oskładkowany, ale nie w całości

Piotr Kowalczuk
[b]Prowadzę firmę budowlaną. Niedawno wysłałem kilkunastu pracowników do Austrii w celu wykonania umowy zawartej z tamtejszym kontrahentem. Oprócz wynagrodzenia wypłacam im dodatek za rozłąkę wynoszący 200 euro miesięcznie. Czy od tego dodatku należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne? [/b]Tak, ale nie od całej tej kwoty. Przychody zwolnione z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne są wymienione w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E4927DAFE86FA35B768E1DF673CE5E56?id=77617]rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 1998 r. nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link], dalej rozporządzenie składkowe.Zgodnie z jego § 2 pkt 18 podstawy wymiaru składek nie stanowi dodatek za rozłąkę – wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym – do wysokości diet z tytułu podróży służbowej na obszarze k...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA