fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca w samorządzie

Można żądać wypłaty zaległego dodatku

Jestem sekretarzem szkoły, nie otrzymałam dodatku funkcyjnego (stan prawny z 2005 r.). Czy mogę domagać się jego wypłaty od pracodawcy?
[b]Tak[/b] Pytanie dotyczy bowiem okresu, w którym obowiązywała stara ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych oraz akty wykonawcze wydane na jej podstawie (rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r.). Zgodnie z tamtym stanem prawnym sekretarzowi szkoły przysługiwał dodatek funkcyjny na poziomie IV.
Roszczenie o przyznanie i wypłatę dodatku, który do 31 grudnia 2008 r. był obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia, jest aktualne przez trzy lata od dnia jego wymagalności. Po upływie tego czasu następuje jego przedawnienie (art. 291 § 1 k.p.). Oznacza to, że sekretarz szkoły z pytania może żądać wypłaty dodatku za trzy lata wstecz.
[i]Małgorzata Terlikowska, radca prezesa Rady Ministrów w Departamencie Prawnym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA