fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Na rynek trafiło rekordowo dużo mieszkań

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Ponad 41,8 tys. mieszkań oddano do użytku w I kw. tego roku. Tak dobrego początku roku nie było od 1992 r.
Liczba oddanych mieszkań po pierwszych trzech miesiącach tego roku rośnie o ponad 18 proc. w porównaniu z początkiem 2008 r. (w samym marcu +21,9 proc.) – wynika z danych GUS. Ale dynamika wygasa. Rok temu wzrost po I kw. przekraczał 30 proc.
Niemniej zarówno inwestorzy indywidualni, jak i deweloperzy oddali w tym roku rekordowo dużo mieszkań. W przypadku tej pierwszej grupy wzrost roczny sięga 10,1 proc., a u deweloperów – prawie 33 proc.
To efekt decyzji inwestorów sprzed dwóch – trzech lat, czyli ze szczytu nieruchomościowej hossy. – Wtedy bardzo szybko rosła liczba rozpoczynanych budów, i to będzie widać w rekordach oddawanych mieszkań w tym i może jeszcze na początku przyszłego roku – komentuje Robert Chojnacki, prezes redNet Property Group.
[wyimek]11,9 tys. mieszkań inwestorzy oddali do użytku w marcu – podałGłówny Urząd Statystyczny [/wyimek]
Dodaje zarazem, że już w latach 2011 – 2012 wyniki nie będą aż tak dobre, bowiem w ostatnich miesiącach niemal zupełnie stanęły nowe budowy.
Coraz większy jest udział deweloperów w całym rynku (43,3 proc.). U inwestorów indywidualnych jest to 48,8 proc. – Ale jeszcze w tym roku liczba mieszkań oddawanych przez deweloperów powinna się zrównać z budownictwem indywidualnym – uważa Chojnacki. Coraz mniejszy jest za to udział spółdzielni. W I kw. oddały one ledwie 1,7 tys. lokali, o 16,4 proc. mniej niż przed rokiem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA