fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Grobowce spod piasku

Groby urzędników faraona Unisa, władcy Egiptu z piątej dynastii, świeżo wydobyte na światło dzienne spod piasku pustyni
AP
Krzysztof Urbański
Miejsce pochówku dostojników faraona sprzed 4300 lat, z okresu Starego Państwa, odkopali archeolodzy egipscy w Sakkarze, niedaleko Kairu
W pierwszym z odkrytych właśnie grobowców pochowany został Iya Maat, nadzorca budowy piramid, odpowiedzialny za sprowadzanie z Assuanu granitu i piaskowca oraz innych materiałów z obszaru Zachodniej Pustyni.
W drugim spoczęła Thanah, jedna z chóru śpiewaczek umilających życie faraona Unisa. To ostatni władca z piątej dynastii, podczas swoich 30-letnich rządów doprowadził do upadku autorytetu i rozluźnienia centralnej władzy.
Zawartość obu grobowców została splądrowana już dawno temu, ale w wejściach archeolodzy odkryli napisy hieroglificzne i ornamenty roślinne. Grobowiec Thanah ozdobiony był rzeźbionym kwiatem lotosu.
– Odkrycie tych grobowców to początek odsłaniania wielkiego cmentarzyska – powiedział agencji Reuters Zahi Hawass, szef Egipskiej Rady Starożytności. – Będziemy kontynuowali badania i mamy nadzieję odkopać następne grobowce w tej okolicy. Pozwoli to na nowo spojrzeć na koniec piątej i początek szóstej dynastii.
Według Hawassa 70 proc. staroegipskich zabytków ciągle tkwi przysypanych piaskiem pustyni.
Aidan Dodson, archeolog z Uniwersytetu w Bristolu w Anglii, niezaangażowany w odkrycie egipskich badaczy uważa, że chociaż same odkopane grobowce nie stanowią wielkiej sensacji, to perspektywa, że mogą być częścią niezbadanego dotąd cmentarzyska, jest wielce obiecująca dla badaczy.
– Odkrycie pokazuje, że białe plamy na archeologicznej mapie Sakkary nie są całkiem puste. Archeolodzy powinni przestać je omijać – uważa badacz. Starożytne centrum religijne Sakkara położone 30 kilometrów na południe od Kairu jest przedmiotem zainteresowania archeologów od 150 lat. Pracuje tam wiele zespołów badaczy z różnych krajów. Ciągle odkrywane są tam nowe zabytki. Jeszcze w listopadzie w Sakkarze została odkryta piramida, 12. w tym miejscu, 118. w Egipcie.
150 lat trwają już wykopaliska w Sakkarze. Co roku archeolodzy odkrywają nowe zabytki
W Sakkarze znajduje się miejsce pochówku najstarszych dynastii dostojników państwa egipskiego. W piramidach Unisa, Pepiego I i II oraz Merenne odnalezione zostały tzw. teksty piramid, zdobiące ściany zbiory hieroglificznych inskrypcji opisujących podróże faraona po zaświatach. Najsłynniejszym zabytkiem w Sakkarze jest najstarsza, schodkowa, piramida Dżesera wzniesiona 4650 lat temu.
Groby, które odkryli egipscy archeolodzy, znajdują się na południowy zachód od tej piramidy. Przy zachodniej krawędzi budowli od kilkunastu lat prace wykopaliskowe prowadzą polscy archeolodzy pod kierunkiem prof. Karola Myśliwca z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie. Podczas prowadzonych w tym roku prac polskim archeologom udało się dokonać wspaniałych odkryć. („Rzeczpospolita” informowała o tym 16 grudnia.)
Badacze znaleźli tam kamienny sarkofag, z potężnym wiekiem, w którym miał spocząć dostojnik z III tysiąclecia p. n. e., oraz – absolutny unikat – trumnę z trzciny nilowej, a także zachowany w całości lniany całun.
Więcej na temat znalezisk w Sakkarze www.ancient-egypt.org
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA