fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Piąty dzień w górę

Nawięcej zyskiwały wczoraj akcje deweloperów
Rzeczpospolita
Podczas wzrostowych sesji WIG20 zyskał prawie 15 proc. Inwestorzy, którzy kupowali akcje, teraz mogą zacząć realizować zyski.
Inwestorzy nad Wisłą wciąż są w dobrych nastrojach. Czwartek przyniósł piątą z kolei wzrostową sesję na GPW. Indeks największych spółek WIG20 zyskał 1,28 proc., a w ciągu pięciu sesji poszedł w górę o niemal 15 proc.
Inwestorzy w ten sposób zareagowali na kolejny dzień mocnych zwyżek na Wall Street, który miał miejsce w środę. Rosły też notowania w całej Europie Zachodniej.
Zwyżki w Polsce wspierała środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Jednak WIG20 nie zdołał na zamknięciu sesji przebić poziomu 1800 pkt. Zwyżka odbyła się przy podobnych do środowych obrotach na poziomie 1,2 mld zł.
Wczoraj ze względu na Święto Dziękczynienia zamknięte były amerykańskie rynki. Jednak w najbliższych dniach spodziewana jest realizacja zysków przez inwestorów. Już na wczorajszej sesji widoczne było, że siła kupujących wyraźnie słabnie.
Spośród dużych spółek najlepiej radzili sobie mocno przecenieni w ostatnich miesiącach deweloperzy. Akcje GTC rosły o ponad 10 proc., a Polnord zyskiwał niespełna 8 proc. Hamulcem dla większego wzrostu WIG20 były notowania Telekomunikacji Polskiej, której akcje traciły 1,32 proc., do 19,40 zł za akcję. Spółce nie sprzyja groźba podziału, do którego dąży Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Ze zmiennym szczęściem radziły sobie firmy paliwowe. Lotos, bohater ostatniego zamieszania związanego z wyceną tej spółki przez UniCredit na 0 zł, zyskał wczoraj 1,51 proc. Natomiast największy polski koncern paliwowy Orlen symbolicznie stracił na wartości (-0,07 proc.).
Na wczorajszej sesji dobrze radziło sobie kilka mniejszych spółek. Przy dużych obrotach o prawie 16 proc. rosły notowania Stalexportu Autostrady (analiza poniżej). Przy wysokich obrotach zyskiwały też papiery NFI Magna Polonia. Spółka przedstawiła projekt grudniowej uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, na którym zatwierdzone będzie przejęcie Mediatelu. Kurs zareagował na to 12,7-proc. wzrostem.
[ramka]Mocno drożały już drugi dzień akcje GTC oraz Polnordu, który w środę był liderem spadków w WIG20. Deweloperzy byli ostatnio w niełasce u inwestorów. W sektor uderzyły problemy z kredytami. [/ramka]
[i]Najnowsze informacje z rynków finansowych w wydaniu online
[link=http://www.rp.pl/ekonomia]www.rp.pl/ekonomia[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA