fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Aborcja dla czternastolatek

Premier Tony Blair był zdecydowanym zwolennikiem aborcji. Nawet kiedy przeszedł na katolicyzm, nie zmienił poglądów.
AFP
Czołowa brytyjska organizacja proaborcyjna oferuje szkołom film zachęcający do przerywania ciąży. Obrońcy życia są oburzeni
Film nosi tytuł „Dlaczego aborcja?” i został nakręcony przez Stowarzyszenie Planowania Rodziny. Autorzy przekonują, że każda kobieta ma prawo do aborcji. Występujące w nim aktorki opowiadają, dlaczego odgrywane przez nie postacie zdecydowały się na zabieg. Jedna kobieta nie miała pieniędzy na wychowanie dziecka, inne obawiały się, że poród może popsuć ich relacje z rodzicami lub chłopakiem.
Wybory tych fikcyjnych postaci są następnie przedmiotem dyskusji grupy nastolatków z Irlandii Północnej, gdzie przerywanie ciąży jest nielegalne. Przeważają głosy poparcia dla decyzji kobiet. Młodzi ludzie nagrani na filmie argumentują, że aborcja jest całkowicie bezpieczna, a przywódcy religijni nie powinni „moralizować, a tym bardziej dyktować” kobietom tego, co mają robić.
W dołączonej do płyty DVD broszurze Stowarzyszenie Planowania Rodziny przekonuje, że przerwanie ciąży nie zawsze musi być przykrym doświadczeniem. A pogląd, że chirurgiczna aborcja może okaleczyć kobietę i uczynić ją bezpłodną, jest mitem.
[srodtytul]Poczucie ulgi?[/srodtytul]
„Kobiety mogą poczuć ulgę, mogą mieć mieszane uczucia lub być smutne. Jedynie niewielka ich część doświadcza długoterminowych problemów psychicznych. Kobiety te zresztą na ogół miały już podobne zaburzenia przed zajściem w ciążę” – napisano w cytowanej przez gazetę „Daily Telegraph” broszurce. Cały zestaw (DVD + podręcznik) szkoły mogą nabyć za 25 funtów.
– Nasze materiały przeznaczone są dla osób powyżej 14. roku życia. W brytyjskim społeczeństwie wiele osób nadal ma niewielkie pojęcie o aborcji i uważamy, że należy to zmienić. Szkoła jest doskonałym miejscem, by to robić – powiedział „Rz” Adam Stevens ze Stowarzyszenia. – Chcemy, by młodzi ludzie mieli dostęp do informacji – dodał.
Film wzbudził protesty katolików i ostre reakcje brytyjskich obrońców życia. – To obrzydliwy materiał propagandowy. Stowarzyszenie Planowania Rodziny jest częścią wpływowego proaborycyjnego lobby. Tu chodzi o wielkie pieniądze, bo przerywanie ciąży to świetny interes – powiedział „Rz” John Smeaton, szef Towarzystwa Obrony Dzieci Nienarodzonych.Według niego film bagatelizuje problem aborcji i zachęca młodych ludzi do rozwiązłości seksualnej. Smeaton podkreśla, że to tylko fragment szerszego „niepokojącego” zjawiska. Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że edukacja seksualna niedługo będzie obowiązkowa we wszystkich szkołach podstawowych.
[wyimek]Grające w filmie nastolatki twierdzą, że aborcja jest całkowicie bezpieczna [/wyimek]
Rządowe Narodowe Biuro ds. Dzieci chciałoby, aby w szkołach średnich powstały „kliniki zdrowia seksualnego”, gdzie dziewczynki powyżej 13. roku życia miałyby dostęp do środków antykoncepcyjnych, jak zastrzyki czy spirale.
[srodtytul]Dziedzictwo Blaira[/srodtytul]
– Niestety, rządząca lewicowa Partia Pracy jest wyjątkowo radykalna w sprawach społecznych. Premier Tony Blair był zdecydowanym zwolennikiem aborcji. Nawet kiedy przeszedł na katolicyzm, nie zmienił poglądów – podkreślił Smeaton.
– Obawiam się, że sprawy zaszły tak daleko, że nawet gdy władzę przejmie Partia Konserwatywna, będzie nam trudno powstrzymać seksualną indoktrynację, której są poddawane w szkołach nasze dzieci – dodał.
[ramka][srodtytul]To bardzo zły film, który wprowadza widzów w błąd[/srodtytul]
[b]Daphne McLeod, emerytowana brytyjska nauczycielka, szefowa Pro Ecclesia et Pontifice[/b]
[b]Rz: Co pani myśli o filmie „Dlaczego aborcja”?[/b]
[b]Daphne McLeod:[/b] Zawiera on szereg nieprawdziwych informacji. Autorzy twierdzą na przykład, że aborcja wywołuje traumę jedynie u niewiel- kiej liczby kobiet. To nieprawda. Większość kobiet, które jej się poddały, przeżywa depresję i załamanie psychiczne. Aborcja nie jest też bezpieczna. Nadal wiele zabiegów kończy się okaleczeniami, które uniemożliwiają posiadanie dzieci.
[b]Ale urodzenie dziecka może wielu nastolatkom złamać życie.[/b]
Trzeba o tym myśleć wcześniej. Wywołanie wrażenia, że aborcja jest bezstresowa, może tylko zachęcić nastolatki do jeszcze większej lekkomyślności. To zaklęte koło. Jeżeli młoda dziewczyna nie czuje się na siłach, by wychowywać dziecko, może je oddać do adopcji. W tym kraju od wielu lat brakuje dzieci do adopcji. Miejmy jednak nadzieję, że większość szkół zorientuje się, że ma do czynienia z proaborcyjną propagandą i nie kupi tego DVD.
[b]Na pewno znajdą się szkoły, które zdecydują się na pokazywanie filmu uczniom. Co w takiej sytuacji powinni zrobić rodzice?[/b]
Głośno protestować u dyrektorów szkół, a w ostate- czności przenieść dzieci do innej placówki. Niestety, Bry- tyjczycy są bardzo apatyczni i na ogół w takich sytuacjach machają ręką. Całe szczęście w naszych szkołach jest wiele polskich dzieci i liczę na reakcję polskich rodziców, którzy nie wstydzą się tego, że są katolikami.
[i]Daphne McLeod przez 40 lat uczyła dzieci. Dziś kieruje katolickim stowarzyszeniem. Jest autorką książki „Czy nasze dzieci będą jeszcze katolikami?”.[/i][/ramka]
[i]Stowarzyszenie Obrony Dzieci Nienarodzonych
[link=http://www.spuc.org.uk]www.spuc.org.uk[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA