fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Kopernik po krakowsku

Szwedzcy naukowcy ogłosili, że kości znalezione we Fromborku należą do wielkiego astronoma. Udział w tym spektakularnym odkryciu mają także polscy biolodzy.
Pisaliśmy o tym wczoraj. Okazuje się, że do ich ustaleń przyczynili się też genetycy z Krakowa i Warszawy.
Informacja o tym, że włosy znalezione w książce należącej do Mikołaja Kopernika mają te same cechy genetyczne co szkielet odkopany we Fromborku, pojawiła się w mediach elektronicznych w środę wieczorem, w gazetach w czwartek rano.
Wskazywano, że autorami tych ustaleń są naukowcy z uniwersytetu w Uppsali. Nie wspomniano o udziale w tym odkryciu polskich genetyków.
– Współpracowaliśmy ze Szwedami w tej sprawie. Ponad rok temu nasi specjaliści wykonali badania genetyczne szkieletu – tłumaczy Aleksander Głazek, dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie. Dodaje, że ze Szwedami umówili się na wspólne ogłoszenie wyników badań.
– Z zęba i fragmentu kości wyodrębniliśmy profile DNA. Można je było porównać z materiałem pobranym z włosów Kopernika – mówi dr Wojciech Branicki z pracowni genetyki sądowej IES. – Badania trwały kilka miesięcy. Ustalenia wskazywały, że mógł to być Kopernik. Znaleziono bowiem cechy genetyczne podobne do tych, jakie mają osoby pochodzące z Niemiec, a jego matka pochodziła z tego kraju. Analizowaliśmy też elementy DNA odpowiedzialne za dziedziczenie koloru oczu. Na 80 proc.
Kopernik miał niebieskie oczy. – Wykluczyliśmy kolor ciemnobrązowy – opowiada dr Branicki. Jak jednak wytłumaczyć, że na portretach Kopernika jego oczy są piwne? Pozostaje jeszcze 20 proc. szans, że był to np. kolor zielonoszary.
Równolegle z krakowskimi badaniami analizy innego zęba i kości udowej prowadzili dr Marta Gajewska i prof. Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.
– Przy badaniach DNA niezbędne są przynajmniej dwie niezależne ekspertyzy, aby potwierdzić wyniki – mówi „Rz” prof. Bogdanowicz.
Polscy naukowcy zgromadzili niezwykle dużo informacji genetycznych, nie mieli jednak materiału porównawczego, który pozwoliłby potwierdzić tożsamość Mikołaja Kopernika.
Jest zasługą Szwedów, że w znajdującym się w Uppsali kalendarzu astronoma znaleźli dziesięć włosów. Szwedzcy uczeni ustalili, że dwa włosy mają te same cechy DNA co kości z Fromborka.
Naukowcy z Uppsali sami przeprowadzili badania kości i wyodrębnili profile genetyczne, ale wcześniej znali wyniki prac specjalistów z Krakowa i Warszawy – zauważa przedstawiciel krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA