fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Polska świętowała 90. rocznicę odzyskania niepodległości

Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Były parady, przemarsze, a nawet biegi. Nie zabrakło modlitwy w intencji pomyślności naszej Ojczyzny. Cała Polska świętowała 90 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W obchodach brało udział tysiące ludzi.
[srodtytul]Poznań: Rogale i św. Marcin na koniu [/srodtytul]
W Poznaniu Święto Niepodległości zbiega się z obchodami imienin głównej ulicy miasta - św. Marcin. Uroczystość rozpoczęła msza odprawiona w kościele pw. św. Marcina.
Po jej zakończeniu spod kościoła wyruszył ulicą Święty Marcin orszak bębniarzy, kuglarzy oraz ułanów w mundurach 15. Pułku Ułanów Wielkopolskich i osób w strojach powstańców wielkopolskich. Podążały też dzieci z biało-czerwonymi chorągiewkami - na pamiątkę podobnej manifestacji, która przeszła w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku, w dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Pochód tradycyjnie prowadził jeździec na siwym koniu, odziany w srebrną zbroję i czerwony płaszcz, mający symbolizować św. Marcina. Przed poznańskim Zamkiem prezydent miasta, Ryszard Grobelny wręczył Marcinowi symboliczne klucze do bram miasta i życzył, by jego rządy były sprawiedliwe.
Przez cały dzień na placu przed Zamkiem trwał kiermasz regionalnych wyrobów kulinarnych, a na jednym ze stoisk można było obserwować wypiekanie rogala świętomarcińskiego - lokalnego przysmaku, którego poznaniacy w okolicach 11 listopada zjadają ponad 200 ton. Rogale są produktem regionalnym chronionym przez Unię Europejską i muszą spełniać ściśle określone warunki: muszą być wykonane z ciasta półfrancuskiego i wypełnione nadzieniem na białym maku, polukrowane i posypane orzechami.
[srodtytul]Wrocław: Wąsy Marszałka [/srodtytul]
"Radosne Święto Niepodległości" to tytuł wystawy, która od wtorku prezentowana jest na wrocławskim Rynku. Wystawa to efekt pracy przedszkolaków i uczniów wrocławskich szkół, którzy wzięli udział w konkursach plastycznych i literackich: "Wąsy Marszałka", "Plakat na Niepodległość" czy "Życzenia dla Polski". Wystawę przygotował Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", we współpracy z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Miastem Wrocław. - Chodziło o taką formułę, która pozwalałaby poznawać ważne postaci historyczne i najważniejsze wydarzenia naszego kraju, jednocześnie nie nużąc uczniów czy najmłodszych Polaków - mówi Małgorzata Olewińska-Syta, doradca merytoryczny Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Ulicami miasta tradycyjnie przemaszerowała też Radosna Parada Niepodległości. Poprowadził ją jak zwykle Marszałek Józef Piłsudski. Za nim w kolejnych bryczkach jechali gospodarze miasta i władze regionu. W paradzie wzięło udział kilka tysięcy osób. Było głośno i kolorowo, bo maszerowali wrocławscy uczniowie reprezentujący przebrani w stroje z minionych epok, kwiatami i biało-czerwonymi parasolami.
[srodtytul]Kraków: Msza na Wawelu [/srodtytul]
Tradycyjnie uroczystości w Krakowie rozpoczęła msza św. na Wawelu, a radosne Święto Niepodległości obwieścił Dzwon Zygmunta. - Wszystkim Rodakom życzę, aby cieszyli się z odzyskanej wolności, cenili ją i odpowiedzialnie z niej korzystali. Wolności trzeba bowiem strzec przed zagrożeniami zewnętrznymi, ale także przed jej nadużywaniem - powiedział w homilii kardynał Stanisław Dziwisz. Jak podkreślił metropolita krakowski, połowę z 90 lat, jakie minęły od odzyskania przez Polskę niepodległości, przyszło nam przeżyć "w bezbożnym systemie totalitarnym, a wcześniej doświadczyć koszmaru II wojny światowej".
Po mszy św. Drogą Królewską przeszedł kilkutysięczny pochód patriotyczny poprzedzany przez formacje konne w historycznych strojach. Pod Krzyżem Katyńskim reprezentanci Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, Związku Sybiraków, "Solidarności", władze Krakowa i Małopolski oraz marszałek Sejmu złożyli wspólny wieniec. Pochód dotarł na pl. Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbył się apel poległych i złożono kwiaty.
[srodtytul]Gdańsk: Piłsudski przemawiał z okna [/srodtytul]
Kilkanaście tysięcy osób wzięło we wtorek udział w Paradzie Niepodległości w Gdańsku. Barwny przemarsz z okazji Święta Niepodległości odbył się w tym mieście po raz szósty. Kolumna, w której szła głównie młodzież szkolna i harcerze z flagami i biało-czerwonymi szalikami, przeszła ulicami śródmieścia pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie złożono kwiaty i odśpiewano pieśń "My I Brygada".
Na przedzie parady jechała grupa motocyklistów, za nimi zabytkowe auta. Była też orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz defilada Marynarki Wojennej i wojsk lądowych. Nie zabrakło replik wozów pancernych.
Z okna jednej z kamienic przemówił do świętujących aktor przebrany za marszałka Józefa Piłsudskiego. Część uczestników parady po jej zakończeniu przemaszerowała do Bazyliki Mariackiej, gdzie odprawiona została msza za Ojczyznę.
[srodtytul]Białystok: Modlitwa w cerkwi [/srodtytul]
Kilka tysięcy białostoczan, władze województwa i miasta, parlamentarzyści wzięli udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości w Białymstoku. Odbyły się one po raz pierwszy w nowym miejscu, na placu przed białostockim Archiwum Państwowym, gdzie kilka miesięcy temu został przeniesiony pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Złożono tam wieńce, odbyła się odprawa wart, apel poległych, oddano salwy honorowe. Jednym z elementów obchodów 11 listopada była inscenizacja nt. historii legionów i drogi do niepodległości, którą zaprezentowali we wtorek pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego aktorzy białostockiego Teatru Dramatycznego.
Mieszkańcy miasta modlili się też w intencji Ojczyzny. Uroczyste nabożeństwo prawosławne odbyło się w największej cerkwi w Polsce pod wezwaniem Św. Ducha.
[srodtytul]Katowice: F-16 na niebie[/srodtytul]
- Dla Ojczyzny trzeba pracować ze szczególnym poświęceniem - mówił podczas uroczystej mszy odprawionej we wtorek z okazji Święta Niepodległości metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odbył się apel poległych, a przedstawiciele władz złożyli kwiaty. Świętu towarzyszyła parada wojskowa oraz pokaz sprzętu wojskowego i starych samochodów. Najbardziej wyczekiwaną atrakcją dla wielu był przelot dwóch samolotów F-16, które po raz pierwszy pojawiły się na śląskim niebie.
Uczestnicy obchodów mówili, że organizacja wreszcie odbiegała od corocznej sztampy. - To fajne, że jest tu tyle pojazdów wojskowych i że dzieci mogą je obejrzeć nie tylko z zewnątrz - mówił pan Marek z Katowic, który na uroczystości przyszedł z kilkuletnim synem. 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Katowice świętowały już od poniedziałku. Olbrzymim powodzeniem cieszyło się nocne zwiedzanie wybudowanego w międzywojniu gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA