fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Bałkański kocioł na scenie

„Szarańczę”, jedną z częściej nagradzanych sztuk ostatnich lat, wystawią Teatr Polski w Poznaniu i Teatr Ateneum w Warszawie
– Dramat Biljany Srbljanović pokazuje rozpad relacji międzyludzkich i wszechogarniające bohaterów poczucie końca – mówi Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego i reżyser sztuki. – Ludzie są szarańczą skupioną jedynie na zaspokajaniu swoich potrzeb.
Natalia Sołtysik, która wystawi „Szarańczę” w Teatrze Ateneum, widzi bohaterów jeszcze ostrzej: – Dramat pokazuje ludzi, którzy się wzajemnie pożerają, niszczą. Społeczeństwo to wielki łańcuch pokarmowy – mówi reżyserka.
Biljana Srbljanović krytykuje świat oparty na nieufności i agresji. Nawet mała dziewczynka Alegra jest w nim okrutna wobec swego ojca. Jednak jej bohaterami są głównie ludzie wykluczeni, starzy. Dlatego mimo wad budzą litość.
Srbljanović jest Serbką, która poznała koszmar bałkańskich konfliktów. – Jedną z przyczyn kryzysu wartości jest wojna domowa w byłej Jugosławii – mówi Szkotak. – Byłem w Belgradzie i widziałem rozpacz oraz nieufność ludzi oddalających się od siebie, zmuszonych do zdefiniowana na nowo swojej tożsamości.
Autorka wprowadza wątek rozliczeniowy, ważny dla zrozumienia sytuacji w Serbii. Jeden z bohaterów, Ignjatović, był zaangażowany w reżim komunistyczny. Prześladował i niszczył ludzi. Jednak jego zbrodnie nie zostały osądzone. – Budzi to skojarzenia z polskim sporem o lustrację – mówi Szkotak.
Natomiast wątek rozliczeniowy „Szarańczy” nie interesuje Natalii Sołtysik. Jej debiut „Szafa” Mishimy we Współczesnym w Warszawie pokazywał, że w teatrze istotna jest dla niej sfera duchowa: – W Biblii szarańcza jest karą boską rzuconą na ludzi. W sztuce Srbljanović inspirujący jest dla mnie temat zależności człowieka od sił potężniejszych od niego.
Dla reżyserki kluczowa jest scena porzucenia chorego ojca przez jednego z bohaterów: – Śmierć w tym dramacie to jedyna możliwość kontaktu ze światem niedostępnym rozumowi. Jest on szansą dla bohaterów. To będę próbowała pokazać w spektaklu.
Premiera w Teatrze Polskim w Poznaniu – 25 października, w Teatrze Ateneum na początku grudnia.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[link=mailto://t.gromadka@rp.pl]t.gromadka@rp.pl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA