fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Miliardy franków zastrzyku dla szwajcarskich banków

AFP
UBS, największy szwajcarski bank komercyjny, trapiony skutkami kryzysu kredytowego, otrzyma rządowe wsparcie w kwocie ponad 6 mld franków (5,3 mld USD). Credit Suisse, drugi co do wielkości bank, dostanie 8,8 mld USD, ale nie od banku centralnego
Credit Suisse otrzyma wsparcie "od małej grupy globalnych inwestorów", w tym m.in. Qatar Investment Authority, państwowy fundusz inwestycyjny Kataru. CS na koniec III kwartału spodziewa się straty 1,3 mld USD.
UBS zakończył III kwartał zyskiem 261 mln USD. Na 60 mld USD jego toksycznych aktywów, z których 54 mld zostanie przekazane odrębnej spółce celowej przypada 31 mld USD związanych z amerykańskimi sub-prime i papierami dłużnymi z innych rynków hipotecznych, a nawet zabezpieczeniami kredytów studenckich.
Pozostałe 6 mld USD bank USB pozyska dzięki nabyciu przez państwo obligacji wzajemnych (mandatory convertible notes).
- Dobrze że z tym wyszliśmy teraz, a nie później, z tym staromodnym może instrumentem, pomimo tego, że na rynki powracał już optymizm – powiedział Jean-Pierre Roth, prezes Narodowego Banku Szwajcarskiego. Pomoc dla banków nazwał bezprecedensową.
Akcję zasilania banków komercyjnych środkami budżetowymi podjęły wcześniej w tym tygodniu [link=http://www.rp.pl/artykul/85110,205024_W_USA_ruszyl_plan_Paulsona_.html]Stany Zjednoczone[/link] i największe państwa Unii Europejskiej. Napływ gotówki ma zwiększyć zaufanie na rynku pożyczek międzybankowych i rozluźnić dotkliwą blokadę rynku kredytowego.
Wiadomość o zastrzyku pomocy wywołała panikę. Akcje UBS i Credit Suisse zniżkowały na otwarciu o odpowiednio 6 i 8 proc.
Ministerstwo finansów Szwajcarii chce wystąpić do parlamentu o zwiększenie limitu gwarancji wkładów bankowych. Obecnie jest to 30 tysięcy franków (26,4 tysiąca USD).
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA