fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kryzys zaufania

Czegoś takiego na światowych giełdach nie widzieliśmy od ponad dwudziestu lat. Kompletna nierównowaga, brak płynności i powszechna panika - taki jest dzisiejszy obraz rynków finansowych. Inwestorzy widząc, że zmasowana akcja banków centralnych czy programy pomocowe rządów na niewiele się zdają, wyprzedają wszystko co wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem.
I szczerze mówiąc nie ma im się co dziwić, ponieważ kryzys zaufania widoczny jest gołym okiem. Dość powiedzieć, że obniżki oficjalnych stóp procentowych na świecie nie spowodowały obniżenia kosztu pieniądza na rynku międzybankowym. Wręcz przeciwnie stawki te nadal rosną. Ponadto byle plotka - jak news o rzekomym bankructwie OTP potrafią wstrząsnąć całym regionem, czego przykładem także Bogu ducha winna warszawska giełda.
W całym zamieszaniu jest jeden pozytywny element, z którego powinniśmy się mimo wszelkich przeciwności cieszyć. Ludzie wciąż ufają bankom. Poza Islandią nikt w panice nie wycofuje pieniędzy z banków na duża skalę. I o to tak naprawdę toczy się cała polityczna rozgrywka. Gdyby bowiem zwykli obywatele stracili wiarę w system finansowy skutki tego byłyby o wiele poważniejsze niż obecne straty na rynku kapitałowym.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA