fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Zmieniają się priorytety banków centralnych

Samo pompowanie pieniędzy w banki oraz gwarantowanie bezpieczeństwa oszczędności już nie wystarczą, by zahamować recesję. Stąd skoordynowana akcja banków centralnych. Obniżenie podstawowych stóp procentowych ma skłonić rodzime banki do tego, by same obniżyły stopy pożyczek międzybankowych. Czy banki osiągnęły swój cel, okaże się w ciągu najbliższych dni. Na giełdach panowała panika, a na rynku transakcji międzybankowych w USA – marazm. Jeśli sytuacja się nie zmieni, amerykański bank centralny Fed za miesiąc może znowu obniżyć stopy procentowe.
Czy to oznacza, że polska Rada Polityki Pieniężnej może zacząć także obniżać stopy procentowe jeszcze w tym roku? Nie powinna, jeśli prawdą są wypowiedzi ministra finansów i premiera o kondycji polskiej gospodarki, systemu bankowego oraz naszego przystąpienia do strefy euro w 2012 roku. Polska gospodarka rozwija się w tempie znacznie szybszym niż kraje strefy euro oraz USA i presja inflacyjna jest u nas wciąż groźna. Nawet jeśli spełnią się prognozy ekonomistów i wzrost gospodarczy wyhamuje do 3,5 – 4 proc. PKB, to i tak będzie znacznie lepiej niż w starej Europie. Dodatkowo nie mamy jeszcze informacji o cenach we wrześniu, nie wiemy więc, czy inflacja rzeczywiście spada po wakacyjnym przesileniu, jak szacuje to Ministerstwo Finansów. Dodatkowo rząd nie chce zmienić projektu budżetu, a to może oznaczać konieczność jego korekty w połowie 2009 roku. Powoduje, że jeśli naprawdę chcemy szybko rozpocząć procedury do przyjęcia wspólnej waluty, priorytetem dla RPP powinny być wciąż inflacja i spełnianie kryteriów programu konwergencji.
[ramka][link=http://blog.rp.pl/blog/2008/10/08/aleksandra-fandrejewska-zmieniaja-sie-priorytety-bankow-centralnych/]Skomentuj[/link][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA