fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Bestsellery Andrzeja Rostockiego

Trzepot skrzydeł
Rzeczpospolita
Lista książek najlepiej sprzedających się w okresie od 21 sierpnia do 20 września została przygotowana na podstawie danych uzyskanych w sieciach księgarskich Empik i Matras oraz informacji uzyskanych w wybranych wydawnictwach.
Wydarzeniem miesiąca jest błyskawiczne pojawienie się na liście bestsellerów, w kilka dni po wydaniu, książki „Stambuł. Wspomnienia i miasto” Orhana Pamuka, laureata literackiej Nagrody Nobla.
[srodtytul]Literatura polska[/srodtytul]
[b]1 Katarzyna Grochola „Trzepot skrzydeł” [/b]
(Wydawnictwo Literackie)
Powieść o przemocy w rodzinie, a ściślej o kłopotach agresywnych chłopców, którzy nigdy nie dojrzeją, spotkała się z fantastycznym przyjęciem. Świadczy o tym sprzedaż ponad 130 000 egzemplarzy od czerwca. I tak literatura popularna potwierdza swoje terapeutyczne funkcje.
[b]2 Jacek Piekara „Płomień i krzyż” t. 1 [/b]
(Ilustracje Dominik Broniek) (Fabryka Słów)
Po raz pierwszy znany pisarz fantasy jest tak wysoko na liście. Ten tom rozpoczyna „sagę inkwizytorską”. Jest to zupełnie nowa i nieco obrazoburcza interpretacja historii Jezusa Chrystusa. Ostrzegam, nie jest to lektura dla dzieci, można bowiem znaleźć w niej wiele mocnych scen erotycznych. Przypomniałem sobie dzięki nim to i owo.
[b]3 Katarzyna Grochola „Podanie o miłość” [/b]
(Wydawnictwo Literackie)
Klasyczny już zbiór opowiadań o różnych obliczach miłości. A to uczucie, przede wszystkim, buduje ludzki świat. Pamiętam, że kiedy wiele lat temu czytałem te krótkie historie po raz pierwszy, kilka z nich bardzo mi się podobało.
[b]4 Andrzej Pilipiuk „Oko jelenia. Drewniana twierdza” [/b]
(Fabryka Słów)
Rzucam na szalę swoją reputację analityka rynku książki, ale prognozuję, iż w przyszłym miesiącu ta książka będzie na pierwszym miejscu rankingu literatury polskiej. Trzecią część sagi czyta się znacznie lepiej niż dwie poprzednie. Pisarz wreszcie uchwycił rytm opowiadania ciekawych historii, z czego przecież słynął. Zaczynam powoli rozumieć, o co chodzi. Ale zaznaczam ważność słowa „powoli”.
[b]5 Katarzyna Grochola „Upoważnienie do szczęścia” [/b]
(Wydawnictwo Literackie)
Przejście do sławnego wydawnictwa było świetnym pomysłem. W nowej szacie graficznej książki pisarki sprzedają się znakomicie. Tematem tej jest oczywiście miłość. Odurzająca jak narkotyk lub single malt whisky z wyspy Islay o cudownym smaku torfu.
[b]6 Małgorzata Kalicińska „Dom nad rozlewiskiem” [/b]
(Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Książka staje się kultowa, jak mówią młodzi dziennikarze. Z różnych stron świata docierają do mnie informacje o wielkim nią zauroczeniu. Trudno się temu dziwić, w końcu jej bohaterka odzyskuje, dzięki odważnym decyzjom, kontrolę nad własnym życiem.
[b]7 Jacek Piekara „Ani słowa prawdy” [/b]
(Fabryka Słów)
Nie czytałem, ale się poprawię. Mam nadzieję, że los pozwoli mi to zrobić już w następnym miesiącu.
[srodtytul]Literatura obca[/srodtytul]
[b]1 Paulo Coelho „Brida”. Tłum. Grażyna Misiorowska [/b]
(Drzewo Babel)
Sukces tej książki pokazuje, jak wielu ludzi poszukuje ostatecznej tajemnicy swojej krótkiej ludzkiej egzystencji. Nie przeszkadza im w tym nawet naiwna mistyka powieści i infantylna treść.
[b]2 Harlan Coben „W głębi lasu”. Tłum. Zbigniew A. Królicki [/b]
Wydawnictwo Albatros
(Andrzej Kuryłowicz)
Doskonały thriller mistrza gatunku. Takie powieści czytane dla relaksu i przyjemności uświadamiają wielką rolę literatury popularnej. Każda rodzina ma swoje mroczne tajemnice. A szczególnie musi je mieć rodzina pochodząca ze Związku Radzieckiego żyjąca w USA. W głębi lasu ktoś przez lata poszukiwał ciała swojej zaginionej córki. Był nim ojciec głównego bohatera.
[b]3 John Grisham „Apelacja”. Tłum. Radosław Januszewski [/b]
(Amber)
Pesymistyczna opowieść o wielkiej korporacji chemicznej, która może za pomocą świetnych prawników usankcjonować łamanie społecznych zasad i powolne zatruwanie ludzi. Kryzys finansowy pozwala dostrzec w obliczach wielu korporacji ostre kły wampira. Szkoda, że tak późno.
[b]4 Jennifer Lee Carrell „Szyfr Szekspira”. Tłum. Andrzej Grabowski [/b]
(Świat Książki)
Manuskrypty kryją swoje tajemnice. Za literalną warstwą tekstu często skrywa się sekret, którego odkrycie może zniszczyć nasz świat. Takie powieści pełnią edukacyjną rolę, skłaniają bowiem do studiowania dzieł Szekspira.
[b]5 Cecelia Ahern „PS Kocham Cię”. Tłum. Monika Wiśniewska [/b]
(Świat Książki)
Warto jest żyć, kiedy listonosz ciągle przynosi z zaświatów listy pisane przez niedawno zmarłego, cudownego męża. I każdy kończy się zapewnieniem o miłości.
[b]6 Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”. Tłum. Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodán Casas [/b]
(Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA)
Miło jest wiedzieć, że są wśród nas ludzie, którzy jeszcze tej sławnej książki nie czytali.
[b]7 Terry Pratchett „Piekło pocztowe” (Świat Dysku). Tłum. Piotr W. Cholewa [/b]
(Prószyński i S-ka)
Przy całym ogromnym szacunku dla literackich dokonań angielskiego pisarza nie jestem już w stanie zmusić się do przeczytania kolejnego tomu opisującego Świat Dysku. Pozostawiam tę przyjemność moim synom. Postarzałem się?
[srodtytul] Literatura faktu[/srodtytul]
[b]1 Norman Davies „Europa walczy 1939 – 1945. Nie takie proste zwycięstwo” [/b]
(Znak)
Tylko mistrz syntezy, jakim jest angielski historyk, mógł napisać dzieło, które w jednym tomie opisuje wielką światową wojnę toczoną na europejskim terytorium. Wyłania się z niego ogrom ludzkiej głupoty, pustka ideologii i bezwzględność polityków, jedną decyzją skazujących na śmierć dziesiątki tysięcy ludzi. Mimo różnych zastrzeżeń zawodowych historyków Davies konsekwentnie proponuje własną interpretację ludzkich dziejów.
[b]2 Rhonda Byrne „Sekret” [/b]
(Wydawnictwo Nowa Proza)
Szczerze zazdroszczę ludziom, którzy wierzą, iż świat złośliwie ukrywa przed nami jakąś tajemnicę. Jej odkrycie ma przynieść szczęście, psychiczną równowagę, a przy okazji wznieść na wyższy poziom duchowego istnienia. Sceptykom jednak znacznie gorzej się w życiu wiedzie.
[b]3 Wojciech Cejrowski „Rio Anaconda” [/b]
(Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Chętnie bym pojechał w regiony tak pięknie opisywane, ale Europę dzieli od Ameryki Południowej zbyt głęboka woda.
[b]4 Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion” [/b]
(Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Ogromne, niemalejące powodzenie. Mieszczuchy przeżywają przygodę, nie wstając z wygodnej kanapy.
[b]5 Elizabeth Gilbert „Jedz, módl się, kochaj” [/b]
(Rebis)
A co innego można w życiu robić?
[b]6 Michel Schneider „Marilyn, ostatni seans” [/b]
(Znak)
Książka z pogranicza faktu i fikcji o nieszczęśliwym życiu jednej z najsławniejszych aktorek XX wieku. Zagubionej, niepewnej siebie i ciągle szukającej wielkiej miłości. Nie udało się.
[b]7 Małgorzata Szejnert „Czarny ogród” [/b]
(Znak)
Triumf polskiej szkoły reportażu. Nominacja do Nike, Angelusa i zwycięstwo w Literackiej Nagrodzie Cogito. W latach 50. mieszkałem w Giszowcu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA