fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Irlandia: pierwszy kraj ze strefy euro w recesji

Gospodarka Szmaragdowej Wyspy, jako pierwszy kraj ze strefy euro, znalazła się w recesji
Według informacji urzędu statystycznego produkt narodowy brutto spadł kwartalnie o 0,5 proc. w ciągu trzech miesięcy liczonych do czerwca. O 0,3 proc. gospodarka zwolniła w pierwszym kwartale tego roku. W ujęciu rocznym gospodarka zwolniła o 0,8 proc.
Definicja recesji określa ją jako dwa z rzędu kwartały o ujemnej dynamice PKB.
Recesja w Irlandii następuje po dekadzie boomu gospodarczego. W ciągu ostatnich 10 lat gospodarka Irlandii rozwijała się w tempie ok. 7 proc. rocznie, trzy razy mocniej niż wynosi średnia unijna. Irlandia doświadcza recesji po raz pierwszy raz od 1983 r.
Z przedstawionych wcześniej prognoz przez Irlandzki Instytutu Badań Społeczno-Ekonomicznych wynika, że w całym 2008 r. produkt narodowy brutto (różni się od PKB tym, że nie uwzględnia zysków zagranicznych firm, za to uwzględnia zyski irlandzkich inwestorów w innych krajach) Irlandii obniży się o 0,4 proc., po 6 proc. wzroście w roku ubiegłym.
Przyczyną recesji jest pęknięcie bańki na rynku nieruchomości. W Irlandii wartość produkcji budowlano-montażowej w relacji do PKB wynosi ok. 10 proc.
Bank of Ireland, drugi największy bank w Irlandii, ogłosił parę dni temu, obcięcie dywidendy o 50 proc.
- Wygląda na to, że następne będą Włochy – mówi Julian Callow, ekonomista Barclays Capital. - Poważnym kandydatem stają się też Niemcy - dodaje.
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA