fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Emeryt z CBA straci przywileje, gdy wróci do służby

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Emeryt z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, gdy wróci do służby, będzie miał zawieszone świadczenia emerytalne
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje nowelizację ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych (DzU z 2004 r. nr 8, poz. 67 ze zm.).
Celem jest likwidacja uprzywilejowanej pozycji emerytowanych funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którzy zdecydowali się na powrót do służby, w stosunku do emerytów z innych służb, którzy decydują się na wznowienie działalności prowadzonej przed emeryturą.
Obecnie gdyby emeryt z CBA wrócił do służby, otrzymywałby normalną pensję oraz świadczenia emerytalne. Jego koledzy z innych służb w takiej sytuacji mają prawo tylko do wynagrodzenia, bo ich świadczenia są zawieszane.
Zdaniem przedstawicieli innych służb jest to przejaw braku równości wobec prawa. Korzystniejsze zasady powrotu do służby emerytów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego wynikają z tego, że obecnie przepisy nie wymieniają CBA wśród podmiotów, w których ponowne przyjęcie do służby osoby mającej uprawnienia emerytalne powoduje obowiązek zawieszenia prawa do pobieranej emerytury.
Resort spraw wewnętrznych chce ujednolicić zasady zawieszania emerytur powracających do służby funkcjonariuszy, dlatego CBA ma być wpisane na listę formacji, w których podjęcie służby przez emeryta będzie z mocy prawa skutkowało zawieszeniem jego świadczeń.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA