fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zwolnienie aportu niezgodne z dyrektywą, nie trzeba więc korygować VAT

Fiskus chce, aby firmy przekazujące swój majątek aportem robiły korekty podatku naliczonego. Argumentuje, że wniesienie wkładu to czynność zwolniona z VAT
Stanowisko urzędów popierają też sądy. Spójrzmy na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 kwietnia 2008 r. (I FSK 505/07), uchylający wcześniejsze orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Sąd I instancji przyznał rację podatnikowi i uznał, że wniesienie środków trwałych aportem do spółki nie powoduje obowiązku korekty VAT naliczonego (odliczonego przy ich nabyciu), ponieważ nie można uznać takiej czynności za zmianę przeznaczenia (tj. za rozpoczęcie ich wykorzystywania do sprzedaży nieopodatkowanej). Jednak NSA podzielił stanowisko organów podatkowych.Czy wyrok NSA jest rzeczywiście niekorzystny dla podatników? Tak się wydaje po jego wstępnej analizie. Interpretując art. 91 ust. 1 – 7 ustawy o VAT, NSA uznał bowiem, że błędny jest pogląd, zgodnie z którym obowiązek korekty spoczywa wyłącznie na tych podatnikach, którzy wykorzystują kupione towary jednocześnie do czynności opodatkowanych i zwolnionych, a nie odnosi się ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA