fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W górę idą kary za brak obowiązkowego OC

AdobeStock
Z początkiem 2021 r. kierowcy zapłacą więcej za jazdę bez ważnej polisy OC. Słone kary nie odstraszają jednak od jazdy bez ubezpieczenia.

Wysokość kar za brak OC zależy od ustalanej corocznie przez rząd płacy minimalnej. Już wiadomo, że jej wzrost w przyszłym roku będzie znacznie niższy od tego, co wcześniej zapowiadał rząd. Ostatecznie praca minimalna wzrośnie z tegorocznych 2600 zł brutto do 2800 zł, czyli o blisko 8 proc. To oznacza, że maksymalna kara za brak polisy OC w przypadku samochodu osobowego wzrośnie z 5200 zł do 5600 zł. Taka kara grozi właścicielowi auta, który spóźni się z zakupem OC o więcej niż 14 dni. Jeśli spóźnienie jest krótsze, kara jest niższa. W przypadku samochodów ciężarowych i autobusów maksymalna kara podskoczy z 7800 zł do 8400 zł, a w przypadku motorów i motorowerów z 870 do 930 zł.

– W przyszłym roku kary dla nieubezpieczonych kierowców będą bardziej dotkliwe również ze względu na pogorszenie się sytuacji na rynku pracy. Mimo to trudno przypuszczać, że kolejny wzrost stawek karnych przyczyni się do znaczącego ograniczenia liczby kierowców bez obo...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA