fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Laureaci World Press Photo 2008

Życie Warszawy
Wystawa w Pałacu Kultury prezentuje prace tegorocznych laureatów najbardziej prestiżowego konkursu dla fotoreporterów z całego świata
51. edycja World Press Photo należała do rekordowych. Na konkurs nadesłano ponad 80 tysięcy prac. Jury w Amsterdamie nagrodziło 59 fotoreporterów z 23 krajów. Zdjęcie Roku 2007 Brytyjczyka Tima Hetheringtone’a przedstawia amerykańskiego żołnierza odpoczywającego w bunkrze we wschodnim Afganistanie. Dolina Korengal, gdzie stacjonuje jego batalion, znana jest z zaciętych walk z talibami. Chwilę odpoczynku podszywa wyczuwalny niepokój. Fotografik pokazał wyczerpanie człowieka i narodu.
Praca Brytyjczyka jest częścią większego reportażu, również nagrodzonego. Zwraca uwagę, że najlepsze zdjęcie nie epatuje przemocą, rozlewem krwi czy cierpieniem. Jest ściszone, niemal kameralne.
Fotografie prezentowane są w dziesięciu kategoriach. Nie brakuje wśród nich dokumentacji dramatycznych politycznych wydarzeń. Jak zamach na Benazir Bhutto w Pakistanie, zarejestrowany przez amerykańskiego fotoreportera Johna Moore’a, laureata I nagrody w kategorii „Wydarzenia w zbliżeniu”.
Polaków reprezentują Rafał Milach (Anzenberger Agency) oraz duet Tomasz Gudzowaty i Judit Berekai. Milach jest laureatem I nagrody w kategorii „Sztuka i rozrywka” za portrety emerytowanych cyrkowców z Julinka. A duet polsko-węgierski zdobył III miejsce w kategorii „Sport – prezentacje – pojedyncze zdjęcie”.
- PKiN, Sala im. Stefana Kisielewskiego, sobota (31.05) – wtorek (24.06) w godz. 9 – 21
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA