fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Czas dogonić Europę

Grażyna Szarszewska, dyrektor wydawnictwa Langenscheidt Polska
Rz: W ubiegłym roku obroty na rynku książki w Polsce wzrosły o 9 procent. Czy zaskoczyło to panią?
Grażyna Szarszewska: To faktycznie duży wzrost, ale nie jestem nim zaskoczona. Także wcześniejsze lata były bardzo dobre dla rynku. Dokonany w ubiegłym roku skok oczekiwany był od dawna. Dysponujący coraz większymi pieniędzmi Polacy dokonują zakupów – jak się okazuje – także w księgarniach. Co ważne i co szczególnie cieszy, rok 2007 nie obfitował w wielkie bestsellery, może poza znakomitą sprzedażą „Świadectwa” kardynała Stanisława Dziwisza. Nie ukazał się natomiast kolejny tom „Harry’ego Pottera”. Nadzieją na przyszłość napawa także fakt, że staromodna książka wygrywa konkurencję z nowymi mediami.
Czy rok 2008 także będzie łaskawy dla wydawców i księgarzy?
Już na pewno nie w takim stopniu. Wysokie obroty w 2007 roku po części były wynikiem wzmożonych zakupów książek przez dystrybutorów obawiających się wprowadzenia od nowego roku 22-procentowej stawki VAT na książki, czego jednak udało się uniknąć.
Nie tylko kieruje pani wydawnictwem, lecz jest także członkiem Rady Polskiej Izby Książki. Jak z tej perspektywy ocenia pani zmiany w branży książkowej?
Mam nadzieję, że na wspomniane sukcesy branży wpływ miały także działania promujące czytelnictwo, jakie podejmuje Polska Izba Książki. W bieżącym roku po raz drugi hucznie obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Media dostrzegają takie inicjatywy, czytelnicy również.
Jak polski rynek książki ocenia właściciel pani wydawnictwa, czyli Grupa Wydawnicza Langenscheidt?
Niemcy bacznie, z podziwem i chyba trochę z zazdrością obserwują rozwój gospodarczy w Polsce i jego dynamikę. O wzroście obrotów, jaki osiąga nasza oficyna, tzn. po 30 – 40 procent rocznie, inne wydawnictwa z grupy mogą tylko pomarzyć. I dobrze. Najwyższy czas bowiem dogonić Europę!
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA