fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Strażnicy przypilnują małoletnich chuliganów

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Straż miejska zatrzyma i doprowadzi na komisariat nastolatków, którzy są podejrzani o popełnienie przestępstwa
Nieletniego wolno będzie strażnikom schwytać w razie podejrzenia, że popełnił jakiś czyn karalny. Zatrzymanie musi być jednak uzasadnione (np. zachodzi podejrzenie, że nastolatek będzie się ukrywał, albo nie można ustalić jego tożsamości). Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o strażach gminnych, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Możliwość zatrzymywania nieletnich ma pomóc strażnikom w pilnowaniu porządku w szkołach.
Będą też oni mogli używać paralizatorów, które nie wymagają pozwolenia na broń. Obecnie jest to utrudnione z powodu wielu formalności. Strażom będzie wolno również częściej wykorzystywać konie. Teraz traktuje się je wyłącznie jako środek transportu. Nie wolno ich używać do pościgu bądź zablokowania drogi przestępcy, jak to np. policjant robi swoim radiowozem. Sposoby użycia koni i psów służbowych mają określać nowe art. 14d i 14e.
Strażnicy w dalszym ciągu nie będą mieli dostępu do broni palnej.
Przyznane zostanie im natomiast prawo dokonywania kontroli osobistej i przeglądu podręcznych przedmiotów i bagaży. Nie zawsze jednak będzie to możliwe, ale tylko np. w razie odwożenia pijanego do izby wytrzeźwień bądź ujęcia osoby, która stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, życia, a także mienia swojego lub innych.
Część nowych przepisów dotyczy samej pracy strażników. Będzie 16, a nie – jak dotąd – 12 stanowisk strażniczych. Nadzór nad strażami przejmą wojewodowie (dotychczas była to kompetencja policji). Strażnicy będą wykonywali swoje zadania po ukończeniu szkolenia podstawowego. Do tego czasu wolno im będzie jedynie asystować przy niektórych zadaniach, np. chodzić w patrolach, przygotowywać dokumentację służbową.
Teraz strażnicy na okres szkolenia dostają umowę o pracę na czas określony, a potem są już zatrudniani na stałe. Po nowelizacji ma być inaczej – po szkoleniu dostaną umowę na trzy lata. Przez ten okres oceni się ich przydatność do służby. Byli policjanci, którzy chcą pracować w straży, będą też mogli skorzystać ze szkoleń eksternistycznych.
MSWiA nie godzi się natomiast, aby strażnicy gminni mieli przywileje emerytalne zbliżone do policjantów (np. prawo do emerytury po 25 latach pracy). Nie otrzymają też prawa dostępu do ewidencji osób poszukiwanych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA