fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Zabrakło czasu na czwartego generała

Prezydent awansował trzech oficerów. Jak dowiedziała się „Rz”, w ostatniej chwili chciał nominować jeszcze jednego, ale nie zdążył
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent awansował trzech oficerów. Generałami dywizji zostali: Andrzej Fałkowski, dyrektor Departamentu Budżetowego MON, i Bogusław Samol, szef Zarządu Planowania Rzeczowego, a generałem brygady – Zygmunt Mierczyk, zastępca komendanta Wojskowej Akademii Technicznej.
Jednak 2 maja prezydent, który odwiedził polskich żołnierzy w Kosowie, powiedział, że awansuje nie trzech, lecz czterech oficerów. Rankiem 3 maja do Ministerstwa Obrony dotarła informacja, że są przygotowywane dokumenty w tej sprawie.
Kim miał być czwarty generał? Jak dowiedziała się „Rz”, prezydent już po podpisaniu awansów zorientował się, że kolejnej gwiazdki od niego nie dostanie żaden z oficerów liniowych. A już wcześniej otoczenie głowy państwa zarzuciło ministrowi Bogdanowi Klichowi, że na przygotowanej przez MON liście nominacji takich jest jedynie dwóch. Chodzi o płk. Dariusza Wrońskiego, dowódcę 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, i kmdr. Marka Kurzyka, dowódcę 3. Flotylli Okrętów.
Dlatego rzutem na taśmę awansowany miał być jeden z nich. Tak się jednak nie stało, bo zabrakło czasu.
Wcześniej prezydent odrzucił większość nominacji generalskich przygotowanych przez MON. Bogdan Klich wysłał bowiem do pałacu listę 15 osób.
Ani Lech Kaczyński, ani nikt z jego otoczenia nie wyjaśnił, dlaczego wyznaczeni przez ministra oficerowie nie zostaną awansowani.
W środę wieczorem doszło do spotkania ministra Klicha z prezydentem. Po wyjściu z pałacu szef MON przyznał, że Lech Kaczyński zgodził się, by wrócić do rozmów o awansach odrzuconych kandydatów.
– U prezydenta nie padło stwierdzenie, że nie chce tych ludzi awansować. Ich nazwiska mogą wrócić 15 sierpnia – zapowiada już Robert Rochowicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA