fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

GPW promuje innowacyjność

Magdalena Lemańska
GPW będzie oceniać spółki. Niebawem może powstać „polski Nasdaq”
Warszawska Giełda Papierów Wartościowych rozmawia o stworzeniu metodologii umożliwiającej szeregowanie spółek notowanych na NewConnect pod kątem ich innowacyjności.
To kolejny krok w kierunku promowania innowacyjności firm notowanych na NewConnect i głównym parkiecie. O tym, że GPW chce zachęcać spółki do poszukiwania nowych rozwiązań, Ludwik Sobolewski, prezes giełdy, mówił w wywiadzie udzielonym „Rz” w pierwszej połowie kwietnia.
Teraz przedstawiciele GPW wraz z zarządem firmy Index Copernicus International zasiedli do rozmów w sprawie stworzenia sposobu oceniania innowacyjności firm. – Na 20 maja mamy wyznaczone kolejne spotkanie, na którym przedstawimy GPW naszą prezentację – mówi Krzysztof Urbanowicz, prezes Index Copernicus International, która jest notowana na NewConnect. Firma ma portal społecznościowy dla naukowców, który ocenia potencjał badaczy i ich zawodowy dorobek. Właśnie według wykorzystywanej przy tym projekcie metodologii chce teraz stworzyć projekt dla GPW. Dzięki niemu mogłoby powstać zestawienie najbardziej innowacyjnych spółek na parkiecie – „polski Nasdaq”.
408 spółek było notowanych na głównym rynku GPW i na NewConnect na koniec kwietnia
Prezes Sobolewski przyznaje, że trwają takie rozmowy. – Nie wiem jeszcze, jak się zakończą, ale wygląda to obiecująco. Interesujący jest sam pomysł dostarczenia metodyki przez firmę notowaną na NewConnect, która też prawdopodobnie byłaby objęta rankingiem lub indeksem – zauważa. Jeśli taki indeks powstanie, to w pierwszej kolejności na rynku NewConnect. – Rolą takiego indeksu jest pokazanie wyceny, a zarazem oferty dla inwestorów doceniających znaczenie innowacyjności w zdobywaniu przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorstwa – mówi.
Giełda przygotowuje też inny projekt umożliwiający spółkom notowanym na parkiecie ocenę ich innowacyjności. – Mamy pierwsze firmy, które zgłaszają chęć i zamiar przejścia przez badanie poziomu innowacyjności i upublicznienia wyników. Jeszcze w maju ruszy portal Innowacyjna Gospodarka na GPW, który będzie to umożliwiał – zapowiada Sobolewski.Kryteria oceny innowacyjności firm, które będą chciały się pojawić w portalu, opracowała już, na podstawie wiedzy GPW, firma doradcza. Pilotażowo takiej ocenie poddała się już np. spółka Optopol.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA