fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Grecja: Dwie doby nadziei

Bloomberg
48 godzin dostał grecki rząd na przygotowanie na porozumienie się z krajami wierzycielami.

Przedstawiony przez Greków pakiet reform został ciepło przyjęty przez Niemcy. – To niewątpliwie krok naprzód. Ale chcę jasno podkreślić, że nie jesteśmy jeszcze tam, gdzie powinniśmy się znaleźć. Długie godziny negocjacji jeszcze przed nami – powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Unijni przywódcy zgodzili się na przyspieszenie negocjacji, tak by ewentualny kompromis osiągnąć do środowego wieczoru. Pozwoli to podpisać porozumienie w piątek. 

Choć porozumienia wciąż nie osiagnięto, informacje napływające z Brukseli spowodował też spadek rentowności greckich obligacji. W przypadku dwulatek we wtorek rano spadek wyniósł 180 pkt. bazowych, a oprocentowanie osiągnęło 22,6 proc.

Głównym punktem spornym pozostaje sprawa wyżej podwyżki stawek VAT. Grecy zaproponowali najwyższą dopuszczalną dotychczas w UE stawkę 23 proc.

EBC zgodził się jednak we wtorek na podniesienie wartośći elastycznej linii kredytowej (ELO) dla greckich banków, które, z racji panicznego wycofywania przez Greków pieniędzy z banków, mają poważne kłopoty z płynnością.

Europejscy ministrowie finansów mówią otwarcie o wprowadzeniu kontroli przepływu kapitału w Grecji.

 

Podpisane porozumienia z wierzycielami może się okazać nieskuteczne jeśli sami Grecy nie zaakceptują jego warunków. Jakikolwiek układ musi zostać bowiem zaakceptowany przez grecki parlament. Syriza wygrała wybory zapowiadając zakończenie programu zaciskania pasa, tymczasem propozycje Greków są kolejnym krokiem w tym kierunku.

Niemcom zależy na tym, by głosowanie w greckim parlamencie zakończyło się, zanim sprawa zwiększonej pomocy dla Grecji trafi do Bundestagu.

Ateny mają czas do 30 czerwca na wypracowanie porozumienia z wierzycielami. Tego dnia mija bowiem termin spłaty transzy pożyczki MFW wartej 1,6 mld dol. Grecy nie mają takich środków.

Źródło: Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA