fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Cedrob inwestuje i rozwija eksport poza Europą

Archiwum
W 2015 r. przychody czołowej firmy drobiarskiej w Polsce powinny sięgnąć 2,5 mld zł. W planach ma zwiększenie udziałów w PKM Duda.

– Założyliśmy, że nasze przychody zwiększą się w tym roku o 12 proc., do ok. 2,5 mld zł. Wyższe rok do roku powinny być także nasze zyski – mówi Andrzej Goździkowski, prezes Cedrobu, jednej za największych grup drobiarskich w Polsce. – W nieco szybszym tempie od sprzedaży w kraju rośnie nasz eksport. Przypada na niego 18 proc. przychodów – dodaje.

W tym roku Cedrob rozpoczął sprzedaż na rynki arabskie. – Dla kraju takiego jak Polska, który zwiększa produkcję drobiu, obecność na rynkach pozaunijnych jest dziś koniecznością – zaznacza Andrzej Goździkowski.

W ostatnim czasie Cedrob rozpoczął budowę wytwórni pasz w Rypinie i ubojni drobiu w Ujazdówku. W sumie w ciągu najbliższych pięciu lat wyda na inwestycje 200 mln zł.

Drobiarski potentat zamierza umocnić swoją pozycję w akcjonariacie Polskiego Koncernu Mięsnego Duda. W maju 2015 r. ogłosił wezwanie, dzięki któremu jego udziały w kapitale Dudy mają się zwiększyć do 66 proc. (teraz wynoszą 32,99 proc. akcji).

– Zakup akcji PKM Duda traktujemy jako inwestycję długoterminową. Chcemy być większościowym akcjonariuszem, który ma decydujący wpływ na to, co się dzieje w grupie – mówi Andrzej Goździkowski.

Jak dodaje, PKM Duda ma rozwijać się bez nadmiernego ryzyka. W najbliższym czasie nie należy więc spodziewać się przejęć. – Brakuje dużych, atrakcyjnych przedsiębiorstw, które można by przejąć i które pasowałyby do biznesu PKM Duda – zaznacza szef Cedrobu.

Kluczowe dla grupy są rozbudowa ferm i tworzenie kolejnych centrów dystrybucyjnych. Przygotowuje się również do mocniejszego wejścia do sieci handlowych.

Czytaj więcej w Parkiecie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA