fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking firm doradztwa podatkowego 2015 według liczby prawników

123RF
Najliczniejszy zespół ma Deloitte. Większość uczestników naszego rankingu zwiększyła zatrudnienie.

W tym roku mamy zmianę na stanowisku lidera. Największą firmą doradztwa podatkowego w Polsce stał się Deloitte, zatrudniając 145 doradców i siedem innych osób uprawnionych do świadczenia usług doradztwa. Tym samym wyprzedziła PwC. W porównaniu z ubiegłym rokiem grono doradców pracujących w Deloitte powiększyło się o osiem osób.

Nie ma natomiast niespodzianek, jeśli chodzi o samą strukturę rynku doradztwa. Od lat największe drużyny mają niezmiennie firmy z wielkiej czwórki. W skład każdego z tych zespołów wchodzi ponad 100 osób wpisanych na listę doradców podatkowych, nie licząc wielu innych pracowników bez takich uprawnień. Dlatego firmy z wielkiej czwórki dysponują ekipami wyspecjalizowanymi zarówno w danym podatku, jak i problemach konkretnej branży.

Drugie miejsce w naszym zestawieniu zajęła firma PwC zatrudniająca 132 osoby z tytułem doradcy. To spadek, gdyż w poprzednim roku było ich 142.

Trzecią pozycję utrzymała firma KPMG zatrudniająca 115 doradców i 20 innych osób uprawnionych. Czwarte miejsce należy do EY z zespołem liczącym 102 doradców i 19 osób uprawnionych do czynności doradztwa.

Tuż za wielką czwórką uplasowała się firma MDDP, dla której pracuje 34 doradców i dziewięć innych osób uprawnionych. MDDP może się pochwalić dużym wzrostem, gdyż w ubiegłym roku dla firmy tej pracowało 26 doradców.

To niejedyna spółka, której przybyło pracowników. Nasz ranking pokazuje, że zdecydowana większość jego uczestników zwiększyła zatrudnienie w porównaniu z poprzednim rokiem. Trend wzrostowy obserwujemy już od pierwszego zestawienia, które przeprowadziliśmy w 2007 r.

Szóste miejsce należy do Rödl & Partner z 27 doradcami, a siódme do Crido Taxand, która w porównaniu z rokiem poprzednim powiększyła zespół z 14 do 19 osób.

Ósme, dziewiąte i dziesiąte miejsce zajęli odpowiednio TPA Horwath (18 doradców), ISP Modzelewski i Wspólnicy (17) oraz Kancelaria Ożóg Tomczykowski (14). Drugą dziesiątkę otwiera kancelaria Paczuski, Taudul, Korszla, Grochulski, zatrudniając 14 doradców oraz KNDP Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy, która ma na pokładzie 13 doradców.

Z naszego zestawienia wynika, że kilkunastu doradców wystarczy, by firma mogła bez problemu obsługiwać większe przedsięwzięcia, konkurując niejednokrotnie z wielką czwórką.

Awans odnotowały też firmy z mniejszymi zespołami. Na 20. miejscu notowana jest kancelaria EOL, zatrudniająca ośmiu doradców, czyli o dwie osoby więcej niż rok wcześniej. Na 25. miejsce z 39. awansowała kancelaria FL Tax, której ekipa zwiększyła się z czterech do siedmiu osób.

Nie wszystkim zależy jednak na tym, by pracować w dużym zespole. Wśród uczestników naszego rankingu jest wiele małych firm zatrudniających jedynie dwóch–trzech doradców o uznanej na rynku renomie. To np. kancelarie Parulski i Wspólnicy oraz Nielepkowicz & Pławiak, założone przez wyróżnionych w naszym rankingu specjalistów w podatku akcyzowym i podatku od nieruchomości. (tabela >G11).

Wysokie standardy usług dają rękojmię bezpieczeństwa podatnikom

Janusz Cichoń

sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Zawód doradcy podatkowego funkcjonuje na rynku od ponad 18 lat. W tym czasie pozycja doradcy podatkowego wzmacniana jest konsekwentnie, zarówno przez samych doradców, jak i regulacyjnie, gdyż przepisy stawiają im wysokie wymagania i wyróżniają ich jako przedstawicieli zawodu zaufania publicznego. Doradcy podatkowi stali się specjalistami zwłaszcza w zakresie opiniodawczo-doradczym oraz reprezentacji podatników przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. Są obecnie dominującą grupą zawodową w sporach przed NSA. Systematycznemu wzmacnianiu pozycji doradców podatkowych na rynku sprzyja także, przeprowadzone w 2014 r., uwolnienie prowadzenia usług o charakterze księgowym i położenie nacisku na pomoc prawną w sprawach podatkowych. Doradców podatkowych wyróżniają bowiem istotne atrybuty: obowiązkowe ubezpieczenie, nakaz dochowania tajemnicy zawodowej, konieczność przestrzegania wysokich standardów postępowania oraz ciągłego doskonalenia zawodowego. Wymogi te dają rękojmię bezpieczeństwa podatnikom i przedsiębiorcom korzystającym z usług doradców podatkowych. Wierzę w to, że silne ukształtowanie zawodu doradcy podatkowego jako zawodu zaufania publicznego jest korzystne zarówno dla podatnika, jak i fiskusa. Z jednej strony – jest to zapewnienie profesjonalnej i bezpiecznej usługi, z drugiej – gwarancja zgodnego z prawem i zasadami etyki zawodowej stosowania przepisów podatkowych. Powinno to w konsekwencji eliminować ryzyko związane ze stosowaniem prawa podatkowego i ograniczać liczbę sporów podatkowych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA