fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Radcy nie przyłączą się do strajku adwokatów

123RF
Samorząd radcowski raczej nie przyłączy się do ewentualnego protestu adwokatów, choć także krytycznie odnosi się do niektórych zmian w projekcie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i niskich składek adwokacko-radcowskich.

Krajowa Rada Radców Prawnych przyjęła w weekend stanowisko w sprawie funkcjonowania niektórych obszarów wymiaru sprawiedliwości.

- Podtrzymujemy nasz wcześniejszy pogląd, że dopuszczenie do udzielania porad w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej finansowanej przez państwo nieprofesjonalnych prawników, nie posiadających uprawnień adwokackich lub radowskich, jest zagrożeniem dla całego systemu –mówi Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. – Jesteśmy także za tym, by możliwość zgłaszania kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego miały m.in. prawnicze samorządy zaufania publicznego – tak jak to było w projekcie prezydenckim. Ten przepis wykreślił Sejm, przywrócił go jednak Senat. Mamy nadzieję, że w ostatecznej wersji zapis pozostanie – mówi prezes Sałajewski.

W stanowisku Rady jest też odniesienie się do stawek adwokacko-radcowskich. – Pomimo wielokrotnych sygnałów płynących m.in. z naszego środowiska ich wysokość nie jest uregulowana w sposób odpowiadający czasom – mówi prezes Sałajewski.

Także na te kwestie jako bardo niepokojące zwraca uwagę samorząd adwokacki. Przedstawiciele palestry mówią o tym, że możliwy jest protest. W czerwcu Naczelna Rada Adwokacka ma się przyjrzeć propozycjom protestu napływającym od adwokatów. Brane jest pod uwagę m.in. niewyznaczalnie pełnomocników do spraw z urzędu. Przedstawiciele tego samorządu rozmawiali także z radcami prawnymi.

Czy przyłączenie się radców do ewentualnego protestu adwokackiego jest możliwe? O tym także rozmawiano podczas Rady.

- Nie będziemy się podejmowali działań, które mogą być postrzegane jako sprzeczne z prawem i mogłyby prowadzić do pogorszenia sytuacji stron postępowania i funkcjonowania sądów. A do takie mogłoby być skutki niewyznaczania pełnomocników do spraw z urzędu – mówi prezes Sałajewski.

Krajowa Rada Radców Prawnych przyjęła także regulamin wykonywania zawodu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA