fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zwalnianie z pracy a przyczyna wypowiedzenia

123RF
Sąd nie bada zasadności restrukturyzacji zatrudnienia w firmie, ale ocenia, czy przy wielu podobnych stanowiskach i kwalifikacjach podwładnych kryteria doboru konkretnej osoby do zwolnienia z etatu są słuszne.
Wyłączne kompetencje szefa

Pracownik, któremu wypowiedziano umowę w trybie zwolnień indywidualnych w związku z likwidacją jego stanowiska, odwołał się do sądu. Po pierwsze, zakwestionował zasadność dokonanej reorganizacji, wykazując, że przyniesie ona jego firmie tylko straty. Po drugie, wskazał, że obowiązki wykonywane przez niego przejęli inni pracownicy, co oznacza, że likwidacja stanowiska była pozorna. Czy ma szanse na wygraną?

Nie.

W obu kwestiach ukształtowała się linia orzecznicza korzystna dla zwalniających zakładów. W najnowszych wyrokach Sąd Najwyższy potwierdził wyłączne kompetencje pracodawcy do podejmowania decyzji o restrukturyzacji zatrudnienia w firmie. W wyroku z 20 maja 2014 r. (I PK 271/13) SN zauważył, że to, czy występuje potrzeba dokonania przez pracodawcę zmian organizacyjnych, w tym likwidacji stanowiska należy do autonomii zarządczej pracodawcy i nie podlega ocenie sądu. W szczególności zaś wypowiedzenie uzasadnia zmniejszenie stanu ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA