Pracownik, któremu wypowiedziano umowę w trybie zwolnień indywidualnych w związku z likwidacją jego stanowiska, odwołał się do sądu. Po pierwsze, zakwestionował zasadność dokonanej reorganizacji, wykazując, że przyniesie ona jego firmie tylko straty. Po drugie, wskazał, że obowiązki wykonywane przez niego przejęli inni pracownicy, co oznacza, że likwidacja stanowiska była pozorna. Czy ma szanse na wygraną?
Nie.W obu kwestiach ukształtowała się linia orzecznicza korzystna dla zwalniających zakładów. W najnowszych wyrokach Sąd Najwyższy potwierdził wyłączne kompetencje pracodawcy do podejmowania decyzji o restrukturyzacji zatrudnienia w firmie. W wyroku z 20 maja 2014 r. (I PK 271/13) SN zauważył, że to, czy występuje potrzeba dokonania przez pracodawcę zmian organizacyjnych, w tym likwidacji stanowiska należy do autonomii zarządczej pracodawcy i nie podlega ocenie sądu. W szczególności zaś wypowiedzenie uzasadnia zmniejszenie stanu ...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.