fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czas pracy niepełnosprawnego kierowcy: Za kółkiem więcej tylko po medycznej konsultacji

www.sxc.hu
Niepełnosprawny kierowca pracuje w nadgodzinach wyłącznie za zgodą lekarza. Szef nie może jednak bez wniosku zainteresowanego pracownika skierować go na takie badanie.

Na stanowisku kierowcy samochodu osobowego zatrudniam osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności. Czy przy tej pracy także obowiązuje zakaz zatrudniania niepełnosprawnych w godzinach nadliczbowych? Skoro lekarz zgodził się na zatrudnienie na tym stanowisku, to chyba automatycznie przystał także na pracę nadliczbową? – pyta czytelnik.

Nie. Nie można domniemywać, że dopuszczając taką osobę do pracy na stanowisku kierowcy, lekarz jednocześnie wyraził zgodę na jej pracę w nadgodzinach. Na to pracodawca musi uzyskać wyraźną akceptację lekarza po badaniach wykonanych na podstawie wniosku zainteresowanego pracownika.

Art. 15 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej: ustawa o rehabilitacji) zakazuje zatrudniania osób niepełnosprawnych – bez względu na stopień inwalidztwa – w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

Praca ki...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA