fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kolejny Lenin powalony na Ukrainie

Członkowie Prawego Sektora pod pomnikiem Lenina w Słowiańsku
youtube
Aktywiści Prawego Sektora zdemontowali pomnik przywódcy rewolucji październikowej w Słowiańsku.

- W Słowiańsku nad ranem Prawy Sektor zdemontował pomnik Lenina. Bardzo kulturalnie. Popularyzujmy taką kulturę - napisał w środę na swoim profilu na facebooku ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

Zburzenie pomnika przywódcy rewolucji październikowej w Słowiańsku jest bardzo symboliczne, gdyż do lipca 2014 roku miasto to było głównym bastionem prorosyjskich separatystów, którzy zamierzali poszerzyć tereny samozwańczych republik Donbasu. Po ofensywie ukraińskiej armii miasto zostało odbite i od tamtej pory znajduje się pod kontrolą Kijowa. Od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy ze Słowiańskiem kojarzyło się nazwisko Igora Strielkowa (Girkina), byłego funkcjonariusza GRU (wywiadu wojskowego), który wtedy był tak zwanym ministrem obrony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Uciekając przed ofensywą Kijowa wycofał wtedy swoje jednostki ze Słowiańska do Doniecka, a w konsekwencji w ogóle wyjechał z powrotem do Rosji.

W 1991 roku na Ukrainie było aż 5,5 tysięcy pomników Lenina (w Rosji wtedy było 7 tys. takich pomników). Według danych z maja 2015 roku na Ukrainie pozostało 1,5 tys. pomników Iljicza. Tylko po rewolucji na Majdanie w lutym 2014 roku w całym kraju powalonych zostało około 500 pomników twórcy państwa bolszewickiego. Co ciekawe, w Rosji od upadku Związku Radzieckiego zniknęło ponad tysiąc pomników Lenina.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA