fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Roczne rozliczenie PIT: MF wprowadzi systemu weryfikacji podatników VAT

www.sxc.hu
Ministerstwo Finansów chce uruchomić w 2016 r. system wstępnie wypełnionych deklaracji PIT-37 dla emerytów i rencistów. Już 20 czerwca ma działać system weryfikacji podatników VAT - zapowiedział w środę wiceminister finansów Jacek Kapica.

Jak powiedział na konferencji, podatnicy będą mogli skorzystać z wstępnie wypełnionej deklaracji w sytuacji, gdy będą chcieli przekazać 1 proc. swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Obecnie osoby, które chcą przekazać odsetek swojego podatku, muszą zwykle same wypełnić PIT. Po zmianie wystarczy, że wpiszą numer KRS wybranej organizacji do wstępnie wypełnionej deklaracji.

Przypomniał, że Ministerstwo Finansów po raz pierwszy zaoferowało podatnikom możliwość skorzystania z tzw. wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PIT-37 w marcu 2015 r.. Skorzystało z niej ponad 102 tys. podatników.

Kapica zapowiedział ponadto wprowadzenie systemu elektronicznej weryfikacji kontrahenta, czy jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Będzie można to sprawdzić, wpisując jego numer NIP. Ma to związek z faktem, że od 1 lipca 2015 r. zmieniają się zasady rozliczenia VAT na wyroby elektroniczne. Znowelizowana ustawa o VAT wprowadza tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia, który ma wyeliminować nadużycia w handlu elektroniką. Oznacza to, że od telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów, notebooków, laptopów oraz konsoli do gier wideo będzie naliczał i odprowadzał VAT nabywca, a nie sprzedawca. Nabywcą towarów musi być podmiot prowadzący działalność gospodarczą i zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Według Kapicy, system weryfikacji kontrahenta ma działać od 20 czerwca 2015 r. Wiceminister zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu resort finansów uruchomi usługę udostępniania MOPS-om informacji o dochodach ich podopiecznych. Osoby korzystające z pomocy społecznej nie będą musiały dzięki temu chodzić do urzędów skarbowych po zaświadczenie o dochodach.

Jarosław Wyszyński, zastępca dyrektora departamentu administracji podatkowej w MF zapowiedział na konferencji, że kolejnym projektem realizowanym przez ministerstwo jest nowy katalog usług cyfrowych w zakresie centralizacji obsługi podatników CIT i VAT oraz obsługi Jednolitego Pliku Kontrolnego, tzw. projekt CVP. Podatnicy dzięki temu zyskają m.in. elektroniczny wgląd w akta spraw i rozliczeń podatkowych. Możliwa będzie też w pełni transakcyjna obsługa zobowiązań podatku CIT i VAT. Oznacza to, że po wypełnieniu deklaracji przedsiębiorca będzie mógł zapłacić podatek online.

Projekt będzie realizowany od stycznia do listopada 2018 r. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 97,6 mln zł.

Ministerstwo Finansów wspólnie z firmą PwC podsumowali w środę działanie systemu e-deklaracje w ostatnim okresie.

Kapica poinformował, że do końca maja wpłynęło ponad 35 mln e-deklaracji. To ok. 54 proc. ze wszystkich składanych rocznie rozliczeń podatkowych, których jest około 65 mln.

Zeznań PIT było ponad 7 mln, co stanowi 46 proc. wszystkich złożonych deklaracji.

- Te liczby są imponujące. To efekt działań nakierowanych na klienta, na zapewnienie jak najłatwiejszego kontaktu z administracją podatkową – powiedziała Katarzyna Czarnecka-Żochowska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA