fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

"Forbes": Wszechmocna Merkel. Kopacz na 40. miejscu

fot. H. Hanschke
Reuters
Magazyn „Forbes” po raz piąty ogłosił Angelę Merkel najbardziej wpływową kobietą świata. Choć po piętach depcze jej Hillary Clinton.

Choć po piętach depcze jej Hillary Clinton. Nowojorski renomowany magazyn biznesowy „Forbes" po raz dziewiąty uznał Angelę Merkel za najbardziej wpływową kobietę świata. Aż dziesięć razy zajmowała miejsce w pierwszej dziesiątce, pięć razy była na meijscu pierwszym. Od czasu, gdy w 2006 roku została po raz pierwszy wciągnięta na listę, zajmując pierwsze miejsce, tylko raz, bo w 2010 roku, musiała się zadowolić czwartą pozycją. Wtedy za najbardziej wpływową kobietę świata uznano amerykańską First Lady Michelle Obamę.

„Merkel dostarczyła Kurdom broń"

„Merkel jest najstarszą stażem szefową rządu w Unii Europejskiej, pokonała recesję i odgrywa centralną rolę w niesieniu pomocy Grecji", podkreślono w magazynie „Forbes". „Wykorzystała swoją władzę przeciwko Państwu Islamskiemu, przełamała powojenne tabu nieingerencji militarnej i dostarczyła Kurdom broń. W kryzysie ukraińskim prowadziła dyplomację wahadłową, próbując nakłonić Władimira Putina do zawarcia pokoju", zaznaczono dalej w uzasadnieniu przyznania jej tego prestiżowego tytułu.

Clinton o krok od tytułu

Na drugim miejscu listy znalazła się kandydatka na prezydenta USA Hillary Clinton. I dokładnie ona mogłaby zająć miejsce Merkel w przyszłym roku.

„Tylko jedna kobieta mogłaby w przyszłym roku odebrać tytuł Angeli Merkel", uważa magazyn, mając na myśli Hillary Clinton. Jest ona „o krok i jedne wybory oddalona od tytułu najbardziej wpływowej kobiety świata".

Wśród nowych również Ewa Kopacz

Na trzecim miejscu uplasowała się w tym roku Melinda Gates, która z mężem Billem kieruje fundacją dobroczynną. Nowicjuszkami na liście magazynu biznesowego „Forbes" jest 19 spośród stu kobiet; na przykład szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, polska premier Ewa Kopacz (miejsce 40.) a także naczelna redaktorka „Guardiana" Katherine Viner.

Najmłodsze na liście

W ubiegłym roku najmłodszą kobietą na liście magazynu „Forbes" była szefowa Facebooka Sheryl Sandberg. Teraz ma 45 lat. W tym roku najmłodsza kobieta jest młodsza od niej aż o 20 lat. Jest nią gwiazda muzyki pop Taylor Swift (25).

 

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA