fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Naukowcy pod żaglami

Podczas czterech lat naukowa załoga szkunera pobrała 35 tysięcy próbek planktonu
materiały prasowe
Francuski szkuner „Tara” przez ostatnie cztery lata pływał po wszystkich oceanach z naukowcami na pokładzie, w ramach ekspedycji Tara Oceans. Celem misji było szczegółowe poznanie górnej warstwy oceanów — do 200 metrów głębokości.

Poprzednio statek uczestniczył w ekspedycji Tara Arctic w kierunku bieguna północnego, a jej celem było zbadanie tempa globalnego ocieplenia i zanieczyszczeń okolic okołobiegunowych. „Tara" ponad 500 dni dryfowała w kierunku bieguna, uwięziona w lodowym paku i dotarła na odległość zaledwie 160 km od bieguna. Wyniki ekspedycji były kluczowe dla europejskiego programu naukowego Damokles.

Obecnie trwa opracowywanie materiału zgromadzonego podczas ostatniej wyprawy. Po raz kolejny badacze przekonują się, że głębiny są najsłabiej poznanym środowiskiem na naszej planecie. Żyją w nich mikroorganizmy tworzące plankton — kluczowe, pierwsze ogniwo łańcucha pokarmowego, na końcu którego znajduje się człowiek. Wytwarzają one połowę tlenu wchłanianego przez ludzi. Lepsze poznanie planktonu było podstawowym celem ostatniej wyprawy „Tary".

Podczas czterech lat naukowa załoga szkunera (17 osób) pobrała 35 tysięcy próbek planktonu. Już wstępne wyniki analizy wskazują, że odgrywa on podstawową i wciąż niedocenianą rolę na naszej planecie.

- Na podstawie naszych badań szacujemy, że plankton stanowi 80 proc. żywych organizmów na Ziemi, natomiast 80 proc. planktonu stanowią mikroorganizmy niewidoczne gołym okiem. Dzięki zaawansowanym technikom biochemicznym, w próbkach pobieranych przez naukowców z „Tary" odkryto około 40 milionów bakterii, wirusów, które nie walczą ze sobą o przetrwanie, ale koegzystują, wręcz współpracują, właśnie jako plankton. To może wpłynąć na zmianę obrazu ewolucji, jaki kreślili dotychczas badacze — wyjaśnia dr Eric Karsenti kierujący ekspedycją Tara Oceans.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA